Nejlevnější hypoteční prázdniny v historii

Nejlevnější hypoteční prázdniny v historii

2.7.2012 - Nabídkové úrokové sazby hypoték klesly během června o další setiny procentního bodu a klesat nejspíš budou i v průběhu prázdnin. Další prostor pro snížení sazeb otevřela bankovní rada ČNB, která na svém čtvrtečním zasedání odhlasovala snížení základní úrokové sazby z 0,75 na 0,50 procenta. Tímto rozhodnutím se sazby ČNB dostaly na historické minimum.

Průměrná nabídková úroková sazba hypoték s pětiletou fixací a LTV do 70 % (GOFI 70) v červnu klesla o 4 setiny procentního bodu na 3,52 % a dostala se tak na další historické minimum. O stejný díl klesla také průměrná úroková sazba hypoték do 85 % LTV. V červnu banky tuto variantu nabízely svým klientům v průměru za 3,66 %, vyplývá z aktuálních statistik indexů GOFI mapujících nabídkové úrokové sazby hypotečních bank působících na českém trhu.

Indexy GOFI 70 a 85 dlouhodobě vykazují vysokou míru korelace s ukazatelem Hypoindex (viz předchozí graf), který zaznamenává průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték. Na základě dosavadních zkušeností a s ohledem na současný vývoj na trhu očekáváme, že Hypoindex, který v květnu klesl na 3,68 %, bude klesat i v následujících měsících a vyloučeno není ani prolomení hranice 3,60 %.

hypo sazby 2012 06

Hypotéky o prázdninách zlevní
Čtvrteční měnově politické rozhodnutí ČNB se téměř okamžitě odrazilo v sazbách na mezibankovním trhu. Z pohledu hypoték nejdůležitější jednoměsíční sazba PRIBOR, na kterou je navázána většina úrokových sazeb variabilních hypoték, v pátek propadla z 0,93 na 0,76 procenta, tedy o 17 bazických bodů.

Pokles sazeb ČNB udělal radost především klientům s variabilní úrokovou sazbou. Nové hypotéky zlevní a profitovat z poklesu budou i stávající klienti s variabilní sazbou, u kterých vzhledem ke změně přesahující obvyklé fluktuační pásmo +-0,1 p.b  rovněž dojde k úpravě úrokové sazby směrem dolů.

Pokles sazeb se s velkou pravděpodobností se zpožděním projeví i v případě fixních úrokových sazeb. Již v průběhu července, nejpozději srpna proto očekáváme, že hypotéky do 70 % hodnoty zástavy nemovitosti (index GOFI 70) zlevní a jejich průměrná nabídková úroková sazba by mohla klesnout pod 3,50 %. Ostatně snížení sazeb o 0,15 p.b. již avizovala Česká spořitelna.

Letošní prázdniny budou tedy ve znamení nejnižších hypotečních sazeb v historii úvěrování a příznivé úrokové sazby podle našeho názoru přetrvají i v celém 2. pololetí letošního roku, přičemž tato predikce se týká jak sazeb fixních, tak variabilních. V souvislosti s nízkými úrokovými sazbami zároveň očekáváme i nadále velmi dobré podmínky dostupnosti bydlení a nevylučujeme další možné zlepšení. To se však bude odvíjet od cen nemovitostí. Již nyní jsou podmínky pro pořízení vlastního bydlení na nejlepší úrovni za poslední 3 roky.

Libor Ostatek

odebírat zprávy