Britský hypoteční trh zažil v červenci oživení

Britský hypoteční trh zažil v červenci oživení

1.9.2009 - Červenec byl pro britský hypoteční trh nejlepším měsícem letošního roku. Poskytlo se 16 mld. Liber hypoték a jak je vidět z níže uvedeného grafu došlo ke značnému meziměsíčnímu oživení.

Více než čísla kolik činil růst je pro náš trh zajímavé zastavit se u některých klíčových faktorů, které možné oživení provázejí:
1. Letos na jaře britské banky výrazně snížily úrokové sazby – po více než rok a půl trvající recesi si banky uvědomily, že je nutné uplatňovat aktivní úrokovou politiku a snížením vyslaly jasný signál na oživení poptávky
2. Dochází k pomalému oživení na trhu nemovitostí – to má značný význam na hypoteční úvěrování
3. Počet problémových klientů, kteří nejsou schopni splácet hypotéku, se ve druhém čtvrtletí letošního roku stabilizoval i navzdory hluboké ekonomické recesi. Banky tak můžou lépe pracovat s klíčovými parametry pro schválení hypotéky a důvěra mezi dlužníky a věřiteli je stabilizována
4. Banky jsou velmi aktivní a transparentní v řešení problémů klientů se splácením, snaží se s klienty vzniklou situaci řešit aktivně a to budí u nových klientů větší důvěru v zadlužení.

I přes všechny tyto pozitivní faktory není jisté, jak se budou vyvíjet další měsíce, nicméně situace je optimističtější než na začátku roku, a to samo o sobě má pro oživení trhu kladný význam. Jsme přesvědčeni, že britský příklad ukazuje, že banky mají v rukou počáteční impuls k oživení, je jen třeba, aby našly odvahu udělat první krok ve vhodnou chvíli. 

Libor Ostatek

odebírat zprávy