Trh financování bydlení roste o 17 %, tahounem jsou hypotéky

Trh financování bydlení roste o 17 %, tahounem jsou hypotéky

24.4.2012 - Hypoteční banky v průběhu března poskytly více než 6 tisíc hypoték v celkovém objemu 10,32 miliard korun. V součtu za celý první kvartál objem sjednaných hypoték dosáhl 28,4 miliardy korun, což je druhý nejlepší výsledek v historii. Celkem banky a stavební spořitelny od začátku roku poskytly úvěry na bydlení v hodnotě 37,6 miliardy korun.

Hypotéky

Nadprůměrné objemy poskytnutých hypoték, kterých se bankám podařilo dosáhnout v prvních dvou měsících roku, mají lví podíl i na impozantních výsledcích za celé čtvrtletí. Od začátku roku totiž banky sjednaly hypotéky za 28,4 miliard korun, což je pouze o necelých 200 milionů Kč méně než v rekordním roce 2007. Pokud však sečteme objem sjednaných hypotečních úvěrů za poslední 4 měsíce, pak nikdy v historii český hypoteční trh nezažil takto úspěšné období přelomu roku. Celková suma poskytnutých hypoték totiž činí 41,3 miliardy korun, což je o 2 miliardy více, než na přelomu let 2007/2008.

Objemy hypoték 2012

Data za první kvartál potvrzují, že rok 2012 bude opět objemově nadprůměrný. Aktuální výsledky za březen však zároveň ukázaly, že tempo meziročního růstu, jaké trh vykazoval v lednu a únoru, není v rámci celého roku udržitelné. Náš odhad pro letošní rok zůstává na úrovni 110 miliard korun, i když je velmi pravděpodobné, že tento odhad budeme přehodnocovat.

Důvody vysokých objemu poskytnutých hypoték zůstávají stejné. Klíčovou roli v růstu objemu poskytnutých hypoték hrají rekordně nízké úrokové sazby, pokles cenové hladiny nemovitostí, odložená poptávka z let 2009 - 2010, ale i mediálně akcentované navýšení sazeb DPH.

Vedle toho však stále větší otazník však visí nad tím, z jak velké části se na růstu objemu poskytnutých hypoték podílí refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Podíl těchto hypoték totiž statistiky hypoindexu, ani statistiky Ministerstva pro místní rozvoj neuvádějí. Přitom letos končí 5leté fixace hypoték sjednaných v objemově rekordním roce 2007, což refinancování do jisté míry nahrává.

Stavební spoření
Stavební spořitelny v prvním čtvrtletí poskytly úvěry za 9,2 miliardy korun, což sice znamená v meziročním srovnání nárůst o 2 procenta, ale k oslavám mají spořitelny daleko. Loňský první kvartál byl objemově velice podprůměrný, ale dobře se nevyvíjí ani trend nově poskytovaných úvěrů. Zatímco v lednu spořitelny meziročně rostly o více než 50 %, v březnu, kdy poskytly úvěry za 3,42 mld. Kč, už v porovnání se stejným obdobím loňského roku zaostávaly o 18,5 %.

Financování bydlení
V celkovém součtu banky na účely financování bydlení v březnu poskytly úvěry v hodnotě přes 13,7 miliardy korun a v kvartálním součtu dosáhly objemu 37,6 mld. Kč. V meziročním srovnání trh financování bydlení roste o 17 %, přičemž jednoznačným tahounem jsou hypotéky (r/r + 22,3 %). 

Financování bydlení

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy