Tomáš Baťa ve 30. letech označil chování a příčiny krize. Za 80 let se u bankéřů nic nezměnilo!

Tomáš Baťa ve 30. letech označil chování a příčiny krize. Za 80 let se u bankéřů nic nezměnilo!

11.8.2009 - Na chování bankéřů v době krize měli Jan a Tomáš Baťa mimo jiné tyto názory: „Utloukali podnikatele v zájmu své peněžní moci. Někde to bylo v „zájmu národním“ a podobně…když tedy je někdo bankéřem a spravuje peníze, myslíš, že je správné, když je zavře do pokladny a nedá – nepůjčí je nikomu? Když se bankéř začne báti o peníze, musí přece nastat vždycky krize… Banky se ve světě minuly účelem. Většinou ztratily svůj význam, ze kterého vzešly.“

Tomáš Baťa názory na bankéře shrnuje: „Některé banky se podobají půjčovně deštníků. Nabízejí půjčku, když svítí slunko a chtějí ji zpět, když začne pršet.“  

Jak trefné a výstižné. 80 let staré názory těchto géniů přímo rezonují s výrokem tiskového mluvčího nejmenované banky, který minulý týden, po snížení základní sazby ČNB na 1,25%, řekl: „Úrokové sazby z hypoték snižovat nebudeme…na trhu pro to není v současné době prostor.“

Co k tomu dodat – ano, banky mají strach půjčovat, hromadí hotovost a zakopávají se v zákopech. Strategie paušálního přístupu bankéřů obrněná nic neřešícími frázemi a ve svém výsledku penalizace právě těch subjektů na trhu, které jsou tahouny ekonomického růstu a tvorby bohatství. Tedy penalizace všech šikovných firem, které úspěšně podnikají (i v době krize!) šikovných lidí, kteří chtějí lépe bydlet (i v době krize!). Nikdo nechce po bankéřích, aby jako správci peněz, s našimi penězi (penězi firem i občanů) hazardovali. Za 80 let se v chování bankéřů nic nezměnilo a to stojí přinejmenším za zamyšlení. Bankéři tím přinejmenším dokazují, že v oblasti ocenění a řízení rizika se neposunuli nijak dopředu. Pozitivní však na tom je, že můžeme předvídat, jak se budou v dalších měsících chovat a podle toho se pružně přizpůsobit, jen pouze dodám, co by určitě řekli i Baťové: „Na trhu je prostor vždy.“ 

Libor Ostatek

odebírat zprávy