Nabídkové úrokové sazby 70% hypoték opět blízko minim

Nabídkové úrokové sazby 70% hypoték opět blízko minim

3.4.2012 - S příchodem jara se banky pustily do dalšího kola cenového soupeření o nové klienty. Výsledkem jsou úrokové sazby setrvávající na úrovni historických minim a nebývale vysoké objemy poskytnutých hypoték.

Snižování sazeb na přelomu února a března odstartovala UniCredit Bank, ke které se záhy přidala Komerční banka, Česká spořitelna a zatím poslední bankou, která rozhodla o změně nastavení úrokových sazeb - a rovněž směrem dolů - byla Wüstenrot hypoteční banka, jenž na konci minulého týdne zlevnila hypotéky s tří- a pětiletou fixací úrokové sazby.

Unikátní přehled o vývoji nabídkových úrokových sazeb poskytují indexy GOFI, které v reálném čase zachycují úroveň průměrných nabídkových úrokových sazeb, a to jak fixních, tak nově také variabilních. Z těchto statistik vyplývá, že v uplynulém měsíci k největšímu pohybu došlo u hypoték poskytovaných v pásmu do 70 % LTV*. Průměrná nabídková úroková sazba v případě tohoto typu úvěru klesla meziměsíčně o 5 setin procentního bodu na 3,68 % a opět se dostala na dosah historického minima z listopadu loňského roku (3,66 %). U ostatních variant (85 a 100 % LTV*) průměrná úroková sazba meziměsíčně naopak nepatrně vzrostla (+ 1 p. b.).

Vývoj úrokových sazeb 2012 03

K indexům GOFI 70, 85 a 100 byl v minulém měsíci nově přidán také index GOFI VAR 70 mapující vývoj nabídkových úrokových sazeb navázaných na mezibankovní sazbu 1M PRIBOR. Ta již několik měsíců v řadě stagnuje na úrovni kolem 1 % a stejně tak je tomu i v případě průměrných nabídkových sazeb variabilních hypoték, které stagnují na úrovni 2,98 %. Důvod ke změnám nastavení úrokových sazeb nenašla ani bankovní rada ČNB, která v minulém týdnu rozhodla o zachování základních sazeb na dosavadních úrovních. 2týdenní REPO sazba, která ovlivňuje sazby PRIBOR, již od dubna 2010 činí 0,75 %.

Podle statistik serveru Hypoindex.cz, vzrostla v únoru průměrná úroková sazba všech skutečně poskytnutých hypoték meziměsíčně o 2 setiny procentního bodu na 3,61 %. Nicméně na základě vývoje výše uvedených indexů GOFI, které vývoj hypoindexu s vysokou úspěšností predikují, očekáváme, že v březnových statistikách (zveřejněny budou v polovině dubna) dojde opět ke stagnaci, či spíše k nepatrnému poklesu souhrnného ukazatele Hypoindex.

Co se týče nabídkových úrokových sazeb, tak vzhledem k vysoce konkurenčnímu prostředí, které nyní na trhu hypoték panuje, je podle našeho názoru velice pravděpodobné, že sazby budou v rámci nejrůznějších kampaní mírně klesat i v následujících týdnech, a to především formou slev a vázaných bonusů na doplňkové produkty. Důležitým signálem pro další vývoj budou oznámení o úrokových sazbách, které banky budou publikovat v tomto týdnu.

?* LTV = poměr mezi částkou úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti stanovenou odhadcem či bankou

Libor Ostatek

odebírat zprávy