Jaké bylo 1. pololetí z pohledu hypotečního financování?

Jaké bylo 1. pololetí z pohledu hypotečního financování?

28.7.2009 - Začněme hodnocením výsledků. Za první pololetí se poskytlo bez mála 24 tisíc hypoték v celkovém objemu 40,1 mld. Kč. V meziročním srovnání s 1. pololetím loňského roku je pokles objemu -33%, v počtu hypoték pak -30%. Není tedy pochyb, že odvětví hypotečního financování čelí útlumu a je obrazem ekonomické recese, která u nás letos začala být zřetelnější pro větší část populace. Řečí čísel tedy nic veselého.

Nicméně je potřeba vidět především pozitivní informace a trendy. Těch bylo především ve druhém čtvrtletí několik. Ale nejprve první čtvrtletí – rok začal nervózně a výsledky ledna a února byly depresivní. Výsledky počtu poskytnutých hypoték byly nejhorší a posledních pět let, v 1. čtvrtletí se poskytlo celkem 10.300 hypoték, meziročně byl pokles -29%. Banky už na přelomu roku začaly zpřísňovat podmínky poskytnutí hypotéky a dostupnost hypotéky se výrazně omezila. Banky zdražily rizikovější typy hypoték: 100% hypotéky zdražily v průměru o 0,5%, hypotéky bez prokazování příjmu zdražily řádově v procentech, pokud je banka nepřestala poskytovat vůbec. Pozitivním, velmi důležitým, faktem bylo to, že nezdražily hypotéky na 70% a 85%, zde se sazba celé první pololetí držela v rozmezí 5% až 6% u fixací na 3 a 5 let. Druhé čtvrtletí bylo historicky již několik let za sebou nejsilnějším obdobím roku. Z grafu, kde je zachycen vývoj od roku 2006, je patrné, že v letošním roce se situace změnila.

Duben a květen byly v porovnání s březnem zklamáním, neboť objem nerostl, jak tomu bylo v minulých letech. Z druhého čtvrtletí stojí za pozornost výsledky června, kdy došlo k nárůstu oproti květnu o téměř 19%. První pololetí bývá tradičně svými výsledky lepší než 2. pololetí roku. V optimistickém scénáři předpokládáme opak a odhadujeme, že se poskytne 82,5 mld. Kč, viz náš graf odhad 2009. Pokud se potvrdí slabší druhé pololetí, bude objem hypoték letošního roku v rozmezí 75 až 78 mld. Kč.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy