Letošní objem hypoték v ČR – revidovaný odhad: Když dobře, tak 85 mld. Kč

Letošní objem hypoték v ČR – revidovaný odhad: Když dobře, tak 85 mld. Kč

24.6.2009 - Objem hypoték poskytnutých v květnu meziročně poklesl o 36%, poskytlo se celkem 6,8 mld. Kč, což je o více než 700 mil. Kč méně než v letošním březnu i dubnu. Květen je měsícem, kdy za ekonomické prosperity začíná kulminovat hypoteční sezóna a letošní výsledek je stvrzením toho, že je naše ekonomika v recesi.

Objem hypoték v letošním roce zcela určitě nepřekročí hranici 100 mld. Kč, kterou jsme prognózovali ještě začátkem tohoto roku. Náš revidovaný odhad stojí na skutečnosti prvních 5-ti měsíců letošního roku, dále odhadujeme, že úrokové sazby budou relativně stabilní, bohužel neočekáváme výraznější pokles, spíše setrvalý stav. Největší vliv však bude mít vývoj mikroekonomiky a tedy poptávky po financování bydlení ze strany klientů. Zde předpokládáme konzervativní přístup, lidé se nebudou hrnout do zadlužení. Hypotéku budou řešit ti, co skutečně chtějí bydlet nebo vylepšit si své bydlení.

V optimistickém případě odhadujeme, že se poskytne kolem 85 mld. hypoték. V pesimistickém scénáři to může být i výrazně pod hranici 80 mld. Kč. Nejvýraznější nárůst hypoték bude v letošním roce v případě refinancování. Odhadujeme, že podíl hypoték na refinancování bude letos činit 18%, což je dvakrát tolik než v roce 2008 a tedy objem refinancovaných hypoték by mohl dosáhnout 15 mld. Kč. Statistiky týkající se refinancování neexistují, nicméně podle našeho modelu a praxe, kdy ročně obsloužíme více než 2 tisíce hypotečních klientů, je reálné, že bude letos každá čtvrtá až pátá hypotéka refinancována z původní banky klienta do nové banky.

Potenciál počtu klientů, kterým končí letos fixace, odhadujeme na 45 tisíc klientů. Do bydlení a ostatních účelů s ním spojených bude tedy letos poskytnuto celkem v optimistickém scénáři 70 mld. Kč. Srovnáme-li to s rokem 2007, kdy kulminoval hypoteční boom, pak je to prakticky polovina objemu neboť v roce 2007 bylo refinancování na počátku a nerefinancovalo se více jak 6 mld. hypoték.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy