Hypoteční úrokové sazby za leden jsou stabilní, u jednoletých fixací došlo dokonce k poklesu.

Hypoteční úrokové sazby za leden jsou stabilní, u jednoletých fixací došlo dokonce k poklesu.

27.1.2009 - Převážná většina hypoték má úrokovou sazbu v rozmezí 5 až 6% (hypotéka do 70% hodnoty nemovitosti). Nejčastěji klienti preferují úrokové sazby s pětiletou, případně tříletou fixací, což je příznačné pro období, kdy nelze vývoj sazeb přesněji předvídat.

U jednoletých fixací došlo v lednu dokonce k poklesu úrokových sazeb, a to u čtyř bank. Pro srovnání – v lednu 2008 bylo jednoleté minimum 4,39% zatímco v letošním lednu je to 4,66%. Jak si stojíme ve srovnání s vyspělými trhy? Úroveň hypotečních úrokových sazeb ve Velké Británii, kde je trh velmi rozvinutý, je na velmi podobné výši.  Nejlevnější pětiletá sazba se pohybuje na úrovni kolem 4,5%, běžně se pak pětileté hypotéky poskytují v rozmezí 4,8% až 5,4%. Tříleté fixace jsou pak o necelé procento levnější než pětileté a běžně se pohybují okolo 4%. Výjimkou v úrokových sazbách je Švýcarsko, kde jsou sazby na nejnižší úrovni od roku 2005. Pětiletá úroková sazba je ve výši 3,06% a jednoletá dokonce pouze 2,22% (hypotéka do 65% hodnoty nemovitosti). Pokud tedy chcete kupovat nemovitost ve Švýcarsku je ten pravý čas!

V souvislosti s odhadem vývoje hypotečního trhu v ČR v roce 2009 se vedou diskuse o možném vývoji úrokových sazeb. V horizontu 12-ti měsíců nelze dát přesný odhad. Co můžeme předpovídat je vývoj v prvním čtvrtletí letošního roku. Zde očekáváme stabilizovanou situaci. Tedy ani pokles, ani nárůst. Lze předpokládat, že banky budou chtít oživit poptávku po hypotékách v rámci jarního období a je tedy možné, že dojde k pozitivním akčním pobídkám. Každopádně cenové podmínky pro hypoteční úvěry jsou na začátku letošního roku příznivé a s hypotékou není třeba vyčkávat.

Libor Ostatek

odebírat zprávy