Hypotéky v roce 2008 očima Hypotečního makléře

Hypotéky v roce 2008 očima Hypotečního makléře

16.1.2009 - V souvislosti s koncem roku 2008 začínají banky bilancovat své výsledky v oblasti hypoték. Na základě našich dat a analýz očekáváme výsledek v rozmezí 120 až 125 mld. Kč celkem poskytnutého objemu. Z přiloženého grafu vyplývá, že oproti roku 2007 je celkový objem roku 2008 nižší o 15%. Pokud se však na vývoj objemu poskytnutých hypoték podíváme ve tříletém horizontu, není pokles objemu v roce 2008 nutné vnímat pesimisticky.

Rok 2007 je třeba vnímat jako rok extrémní, ve které se protnulo několik důležitých faktorů, které způsobily extrémní nárůst objemu. Jednalo se o vliv navýšení DPH na stavební práce, extrémně příznivý ekonomický růst, rostoucí ceny nemovitostí. Informace o globální finanční krizi byly v zárodku a začaly působit až v průběhu roku 2008, což mělo dopad právě na poslední čtvrtletí loňského roku. Nelze tedy rozhodně, alespoň prozatím, hovořit o hypoteční krizi, případně propadu. Ano, v posledním čtvrtletí loňského roku došlo k redukci a omezení některých podmínek hypotečního úvěrování.

Důsledkem je omezení některých rizikovějších parametrů ve vazbě na nemovitost (100% hypotéka) a ve vazbě na klienty (hypotéky bez prokazování příjmu, nižší bonita). Jedním ze základních trendů loňského roku byl nárůst důvěry klientů k externím partnerům bank. Společnost GOLEM FINANCE s.r.o., specializovaný Hypoteční makléř, zpracovala v loňském roce více než 1800 hypoték a úvěrů v celkovém objemu 2,6 mld. Kč, což bylo o 33% více než v roce 2007.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy