Hypoteční trh v prvním čtvrtletí stagnoval

Hypoteční trh v prvním čtvrtletí stagnoval

12.5.2008 - Hypoteční trh v prvním čtvrtletí letošního roku stagnoval. Banky poskytly 14.597 hypoték v celkovém objemu 25,8 miliard Kč. Oproti 1. čtvrtletí roku 2007 je to o 16% méně v počtu hypoték a o 9% méně v objemu.

Průměrná výše hypotéky činila 1,725 mil. Kč a oproti 1. čtvrtletí 2007 narostla o 139 tisíc Kč. Růst průměrné výše hypotéky je tažen rostoucími cenami nemovitostí, a to zejména v regionech. Za první čtvrtletí letošního roku došlo také ke změnám v tržních podílech bank. Tyto změny jsou nejdynamičtější od roku 2001. První pozici si upevnila skupina Hypoteční banky a ČSOB.

Na druhém místě je stabilně Komerční banka. K zásadní změně došlo u České spořitelny, ta byla ještě na podzim lídrem trhu. Ztratila nejenom tuto pozici, ale klesla na 4. místo. Nerychleji rostoucím subjektem na hypotečním trhu je Raiffeisenbank, která se dostala na 3. místo, před ČS. Pro letošní rok, bude klíčový výsledek druhého čtvrtletí, kdy se ve 2. čtvrtletí roku 2007 poskytlo historicky nejvíce hypoték v objemu přesahujícím 46 miliard Kč. Faktory, které ovlivní míru růstu, případně pokračování stagnace jsou zejména spojené s vývojem úrokových sazeb, kde očekáváme pouze mírný nárůst, případně setrvalý stav. Dále pak je to vývoj cen nemovitostí, kde očekáváme mírný nárůst v exponovaných lokalitách (Praha) a dynamičtější nárůst ve vybraných regionech (Ostrava, Ústí, atd.). V loňském roce se poskytlo hypoték za 146,5 miliard. Podle pozitivního scénáře naší analýzy, poroste letos trh o 5-10%. V případě negativního scénáře bude trh stagnovat, případně očekáváme 5% pokles, což by znamenalo, že by objem hypoték letos nedosáhl ani 140 miliard Kč.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy