Nabídkové sazby hypoték přestaly po 20 měsících růst

Nabídkové sazby hypoték přestaly po 20 měsících růst

8.9.2022 - Průměrná nabídková sazba hypoték po dlouhých 20 měsících v srpnu meziměsíčně mírně klesla. Zatímco v červenci banky nabízely hypotéky v průměru se sazbou 6,30 % (měřeno indexem GOFI70), v srpnu tento ukazatel klesl na 6,26 %. Rozdíl 4 setin procentního bodu je sice zanedbatelný, ale mohl by ukázat směr vývoje sazeb v podzimních měsících. K vývoji nabídkových sazeb hypoték je ještě nutno dodat, že pokles sazeb se zatím týká výlučně hypoték do 80 % LTV, úvěry nad touto hranici zatím stagnují. Index GOFI90 v srpnu zůstal na hodnotě 6,75 %.

Budou sazby dál klesat?

Klíčovým faktorem, který ovlivňuje ceny hypoték, je cena peněz na mezibankovním trhu, jak ilustruje následující graf.

Vztahy mezi úrokovými sazbami

Úrokové sazby na mezibankovním trhu sice v posledních dvou srpnových týdnech povyrostly, což byla nejspíše reakce na vývoj inflace v USA. Nicméně nyní již opět pozvolna klesají a aktuálně například u 5letého swapu jsou o jeden procentní bod pod nabídkovými sazbami hypoték, jak ilustruje přiložený graf, který zobrazuje 12měsíční výseč z grafu uvedeného výše. Z našeho pohledu se tím na trhu otevírá prostor pro další pokles nabídkových sazeb hypoték.

Vztahy mezi úrokovými sazbami a cenou peněz

Co se týče výhledu vývoje sazeb v následujících měsících tak důležitým signálem bude jednání ČNB, která se k nastavení sazeb sejde 22. září. Pokud by ČNB zachovala sazby na stávající úrovni a vývoj inflace v globální ekonomice byl v souladu s dosavadními očekáváními trhu, sazby na mezibankovním trhu by se mohly stabilizovat a pravděpodobnost poklesu sazeb hypoték by se tím ještě zvýšila.

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Drahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražují Drahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíČeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda… Čeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda…Hypotéky jsou nad 6 procenty. Kdy začnou sazby klesat? Hypotéky jsou nad 6 procenty. Kdy začnou sazby klesat?Průměrná cena bytů klesla na 4,64 mil. Kč. Blíží se obrat trendu? Průměrná cena bytů klesla na 4,64 mil. Kč. Blíží se obrat trendu?Stavební spoření opět v centru pozornosti. Zruší politici občanům úspěšný model financování bydlení? Stavební spoření opět v centru pozornosti. Zruší politici občanům úspěšný model financování bydlení?

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy