Úroky hypoték dále porostou

Úroky hypoték dále porostou

11.2.2008 - Bankovní rada České národní banky zvýšila 7.2.2008 úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení úvěrů, tak vzrostla na 3,75%. Od tohoto kroku se bude odvíjet i zvýšení sazeb hypotečních úvěrů ke kterému některé banky v následujících dnech přistoupí. Toto zvýšení bude však částečně tlumeno jarními akcemi, které většina bank připravuje.

Dle našeho odhadu však bude marketingová aktivita bank postavena převážně na slevách poplatků za zpracování hypotéky, kde existuje větší prostor. V březnu představí například nová mBank svojí dynamickou bezpoplatkovou hypotéku. Již od začátku roku probíhá akce bez poplatku u Raiffeisenbank a Wuestenrot hypoteční banky, přidává se i Hypoteční banka a s nabídkou přijdou i další banky. Meziroční změna úroků je již pro klienty velmi citelná. Srovnáme-li hypotéku z února 2007 a února 2008, pak při úvěru na 1,5 mil. Kč, 5-ti leté fixaci úrokové sazby a 80% financování ceny nemovitosti dostaneme již téměř 1% rozdíl.

Dopad na klientovu peněženku je v tomto příkladu prakticky 800,- Kč měsíčně a za 5-ti leté období fixace zaplatí klient celkem více o 48.000,- Kč. Trend růstu úroku přitom v letošním roce bude pokračovat. Velkou hodnotou se tak pro klienty stávají Hypoteční makléři, kteří dokážou nabídky bank kvalifikovaně porovnat a pro klienta vybrat nejpříznivější variantu.

Libor Ostatek

odebírat zprávy