Hypotéky jsou nad 6 procenty. Kdy začnou sazby klesat?

Hypotéky jsou nad 6 procenty. Kdy začnou sazby klesat?

3.8.2022 - Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v červenci o další desetiny procentního bodu. Titulní index GOFI 70, který mapuje napříč trhem průměrnou nabídkovou sazbu hypoték s LTV do 70 % hodnoty nemovitosti, vzrostl z červnových 5,95 % na 6,30 %. V porovnání s loňským rokem jsou nyní sazby hypoték zhruba o bezmála 4procentní body výše. Loni v červenci hodnota indexu GOFI 70 dosahovala 2,55 %.

Spolu s růstem nabídkových sazeb rostou samozřejmě s určitým zpožděním i úrokové sazby reálně sjednaných úvěrů. Průměrná úroková sazba v červenci sjednávaných hypoték – měřená indexem GofiReal – meziměsíčně vzrostla o 25 bazických bodů na 5,79 %.

Jak se budou sazby vyvíjet dál?

V tuto chvíli očekáváme zastavení růstu úrokových sazeb. Úrokové sazby na mezibankovním trhu v posledních týdnech klesají, jak ilustruje v následujícím grafu modrá křivka, což by mohlo přinést obrat ve vývoji sazeb komerčních úvěrů. Banky nyní vyčkávají, jakým způsobem rozhodne o sazbách bankovní rada ČNB a co toto rozhodnutí udělá s tržními sazbami. ČNB bude o sazbách rozhodovat již tento čtvrtek. Podle našeho názoru sazby zůstanou beze změny. A úrokové sazby hypoték, alespoň indexově, by následovně mohly projít korekcí.

Vztah mezi úrokovými sazbami a cenou peněz
Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Zaujalo vás téma? Doporučujeme: Nadhodnocené nemovitosti začínají zlevňovat. Kupující se zajímají stále více o měsíční platby za energieDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražují Drahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíCeny bytů již nerostou. Dostupnost bydlení se však vlivem růstu sazeb dál zhoršuje Ceny bytů již nerostou. Dostupnost bydlení se však vlivem růstu sazeb dál zhoršujeČeká vás v letošním roce refinancování hypotéky? Podívejte se, o kolik se může zvýšit vaše měsíční splátka Čeká vás v letošním roce refinancování hypotéky? Podívejte se, o kolik se může zvýšit vaše měsíční splátkaČeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda… Čeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda…

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy