ČNB opět zvýšila úrokové sazby. Co to udělá se splátkami hypoték?

ČNB opět zvýšila úrokové sazby. Co to udělá se splátkami hypoték?

11.5.2022 - Bankovní rada ČNB 5. května zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Na této úrovni byla 2T repo sazba naposledy v říjnu 1999, tedy před více než 20 lety.

V důsledku růstu inflace a z něj vyplývajícího zvyšování sazeb ČNB roste dramatickým tempem cena zdrojů na mezibankovním trhu.

Bankám tedy zdražuje "surovina", kterou využívají pro úvěrování svých klientů. Rostou tedy sazby komerčních úvěrů se středně dobou a dlouhodobou splatností a mezi nimi samozřejmě i sazby hypoték. Hodnota 5letého úrokového swapu je nyní o 13 setin procentního bodu vyšší, než byla průměrná nabídková sazba hypoték v dubnu. Aktuální navýšení sazeb ČNB navíc není s vysokou pravděpodobností poslední. Vzhledem k rychlému růstu inflace očekáváme, že bude ČNB v navyšování sazeb pokračovat i při následujících sezeních.

Hypotékám se růst sazeb nevyhne
Průměrná nabídková sazba hypoték, kterou napříč trhem mapuje index Gofi 70, vzrostla v dubnu meziměsíčně o dalších 32 bazických bodů na 5,08 %. V porovnání s loňským dubnem sazby hypoték vzrostly o téměř 3 % (loni v dubnu banky nabízely hypotéky v průměru se sazbou 2,15 %). Převedeno na koruny aktuální zvýšení znamená nárůst měsíční splátky o tisíce korun. V případě 3milionové hypotéky s 25letou splatností to dělá... 

Kompletní článek naleznete v aktuálním vydání realitního magazínu REALITYČECHY, který si můžete nyní BEZPLATNĚ STÁHNOUT.

realityčechy magazín 2022 05

Luboš Svačina

odebírat zprávy