Jarní akce tlačí hypoteční sazby opět dolů, kde je úrokové dno?

Jarní akce tlačí hypoteční sazby opět dolů, kde je úrokové dno?

5.3.2012 - Úrokové sazby poskytnutých hypoték začaly v lednu a únoru nepatrně růst. Hodnota souhrnného Hypoindexu v souladu s našimi očekáváními v průběhu ledna vzrostla o 3 bazické body na 3,59 %. Stejně tak došlo k mírnému nárůstu indexu nabídkových cen u hypoték do 85% hodnoty nemovitosti (GOFI 85). Nyní však přichází období, kdy banky každoročně přicházejí s akčními nabídkami snížených úrokových sazeb a poplatků, a ty trend vývoje sazeb opět pozvolna otáčejí.

Do snižování sazeb se na přelomu února a března nejprve pustila UniCredit Bank a Oberbank, a svou nabídku zatraktivnila také Equa Bank. Tento pohyb na trhu se rovněž projevil v poklesu průměrných nabídkových úrokových sazeb, jak vyplývá z aktuálních statistik indexu GOFI, které v rámci monitoringu dostupnosti bydlení sledují i vývoj úrokových sazeb nabízených bankami.

V průběhu února podle těchto statistik meziměsíčně klesla průměrná úroková sazba jak u hypoték do 85 % LTV, tak u hypoték poskytovaných do plné výše hodnoty zástavy (100 % LTV), kdy průměrná nabídková úroková sazba 100% hypoték klesla dokonce o 9 bazických bodů na 5,16 %. Černé makroekonomické scénáře z konce loňského roku zapříčinily zvýšené obavy bank a cena 100% hypoték začala v závěru loňského roku růst. Tyto scénáře se však v lednu a únoru nepotvrdily a banky jdou v průměru opět s cenami 100% hypoték dolů.

S platností od 1. března se pro přenastavení úrokových sazeb navíc rozhodla také Komerční banka, Volksbank a Modrá pyramida. Komerční banka snížila sazby u hypoték do 85 % LTV a fixací sazby na více než 4 roky o jednu až dvě desetiny procentního bodu (v opačném směru však putovaly sazby u 100% hypoték) a snížení sazeb jsme zaznamenaly také u Volksbank, která zatraktivnila svou nabídku hypoték na refinancování, které nyní nabízí se sazbou od 3,49 %. Třetí v pořadí je stavební spořitelna Modrá pyramida, která od března stlačila úrokovou sazbu u Hypoúvěru na 3,59 procenta.

úroky 2012 02

Bude reagovat konkurence? 
Banky budou v průběhu března přicházet s akčními nabídkami, které budou držet úrokovou sazbu nízko. Jejich snahou bude motivovat klienty k dlouhodobým fixacím a nižším LTV (hypotéky na méně než 85%). A není vyloučeno, že nedávné úrokové dno bude v příštích měsících překonáno. Pro klienty je to pozitivní zpráva. Očekáváme tedy velmi dobrou dostupnost financování bydlení v jarních měsících. V ročním horizontu však očekáváme stagnaci sazeb zhruba na lednových úrovních.

Libor Ostatek

odebírat zprávy