Úrokové sazby 100% hypoték šplhají vzhůru

Úrokové sazby 100% hypoték šplhají vzhůru

6.2.2012 - Lednové statistiky mapující vývoj nabídkových úrokových sazeb potvrzují, že úrokové sazby hypoték na 70 a 85% LTV* setrvávají na úrokovém dně. Ovšem jinak je tomu u 100procentních hypoték, jejich sazby již třetí měsíc po sobě rostou.

Zatímco průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték s poměrem LTV 70 a 85 % nyní stagnují zhruba na úrovni 3,7 resp. 3,8 %, úrokové sazby hypoték do 100% LTV meziměsíčně vzrostly z 5,15 % na 5,25 %. A od loňského října, kdy sazby 100% hypoték dosáhly svého minima (5,02 %), tento typ úvěru podražil už o 0,23 procentního bodu, jak vyplývá z aktuálních statistik dostupnosti bydlení a cenového Indexu GOFI 100.

Aktuální nárůst nabídkových úrokových sazeb 100% hypoték je výsledkem rostoucí obezřetnosti hypotečních bank, které ve stínu obav z eskalace dluhových potíží některých zemí eurozóny a všudypřítomné hrozby ekonomické recese postupně zpřísňují podmínky poskytování rizikovějších typů hypoték.

Tento vývoj může v jistém ohledu otvírat prostor stavebním spořitelnám, jejichž úvěry mohou klientům velmi dobře posloužit k profinancování části záměru, čímž se klient v případě hypotéky dostane do nižšího pásma LTV. Výhodou této kombinace je nižší úroková sazba hypotéky a zpravidla také rychlejší umořování dluhu.

Vývoj v posledních dnech signalizuje obrat, který se s velkou pravděpodobností dotkne i hypoték s nižším poměrem LTV. S příchodem února řada bank přenastavila nabídkové úrokové sazby a vzhledem k tomu, že jednou z bank, která se rozhodla pro navýšení sazeb je i Česká spořitelna, očekáváme, že tyto pohyby se promítnou jak v indexu GOFI, tak statistikách serveru hypoindex.cz, který měří průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték.

100 hypotéky

I nadále však pro první čtvrtletí 2012 platí naše prognóza, kdy očekáváme příznivý vývoj úrokových sazeb, jejichž nárůst by se měl pohybovat maximálně v řádu dvou až tří desetin procentního bodu.

Libor Ostatek

odebírat zprávy