Na vlně nízkých sazeb dosáhl trh financování bydlení rekordních výsledků

Na vlně nízkých sazeb dosáhl trh financování bydlení rekordních výsledků

23.1.2012 - Výrazný pokles úrokových sazeb, příznivé ceny nemovitostí, odložená poptávka z předchozích let, ale z části také hrozba rostoucího DPH jsou hlavními faktory, které stojí za výrazným nárůstem objemu poskytnutých úvěrů na bydlení. Tahounem růstu jsou nyní jednoznačně hypotéky, prostřednictvím kterých banky klientům vloni rozpůjčovaly bezmála 125 miliard korun.

Hypotéky
Podle statistik serveru Hypoindex.cz hypoteční banky v posledním měsíci loňského roku poskytnuly svým klientům hypotéky za 12,847 miliard korun, což je o 20 % více, než ve stejném období předchozího roku. Přitom tehdy už začal trh znatelně oživovat, a banky se objemem poskytnutých hypoték po dlouhých dvou letech přehouply přes 10 miliard korun.

V souhrnu za celý loňský rok hypoteční banky poskytující data hypoindexu a reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) sjednaly hypotéky za 118,9 miliardy korun. K tomuto číslu je však nutné přičíst ještě výsledky nereportujících bank*, jejichž produkce v loňském roce přesáhla 5 mld. Kč. V celkovém součtu tedy hodnota nově poskytnutých hypoték v loňském roce dosáhla více než 124 mld. Kč, což je o 37 % více než v roce 2010, a historicky se jedná o druhý nejlepší výsledek.

Financování bydlení 2011

Stavební spoření
Stavební spořitelny v druhé polovině roku přidaly do kroku a díky skvělému závěru za celý loňský rok poskytly úvěry za téměř 47 miliardy korun**. V meziročním srovnání objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření sice klesl o 20 %, ale oproti prvním měsícům roku, kdy sektor stavebního spoření vykazoval více než 40% propad, je to více než slušný výsledek. Stavební spořitelny jasně daly najevo, že i v pozměněných legislativních podmínkách dokážou klienty zaujmout a i pod tlakem nízkých úrokových sazeb hypoték mohou hypotečním bankám konkurovat.

V celkovém součtu hypoteční banky a stavební spořitelny v loňském roce poskytly úvěry za více než 170 miliard korun, což znamená, že v porovnání s rokem 2010 trh financování bydlení vloni rostl téměř o 15 %.

Úrokové sazby
Průměrná úroková sazba v prosinci poskytnutých hypoték klesla na 3,56 %, jak vyplývá z aktuálních statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu. Na základě vývoje nabídkových úrokových sazeb, které dlouhodobě monitorujeme, je však pokles sazeb podle našeho názoru alespoň pro tuto chvíli u konce a sazby dosáhly svého minima. V následujících měsících první poloviny letošního roku očekáváme stagnaci sazeb, či spíše mírný nárůst. 
___________________________________________________________________________________________________

* LBBW Bank, mBank, Waldviertler Sparkasse von 1842, Oberbank AG
** v době publikace článku nebyl ještě znám prosincový výsledek ČMSS, jedná se tedy o odhad, který se však bude lišit maximálně v desetinách mld. Kč

Libor Ostatek

odebírat zprávy