Sazby hypoték zůstanou nízko i v roce 2012

Sazby hypoték zůstanou nízko i v roce 2012

2.1.2012 - Pokles úrokových sazeb hypoték se na konci roku zastavil a úrokové sazby se nyní nacházejí na historicky nejnižších úrovních. Prostředí nízkých úrokových sazeb přetrvá podle našeho odhadu i v roce 2012, kdy by se průměrné sazby měly pohybovat v okolí 4procentní hranice.

Sazby hypoték v prosinci dosedly na úrokové dno. Průměrné hodnoty nabídkových sazeb byly v prosinci stejné jako v listopadu a index GOFI 70 se zastavil na hodnotě 3,66 %. Na základě silné korelace mezi vývojem indexu GOFI 70 a souhrnným ukazatelem Hypoindex očekáváme, že už ani hodnota Hypoindexu nebude v prosinci výrazněji klesat. Pokud vůbec dojde k poklesu, bude to v řádu několika málo setin procentního bodu.

Odhad na rok 2012:

Pro první čtvrtletí 2012 očekáváme, že sazby nebudou klesat, současný stav považujeme za stav úrokového dna. Pro první čtvrtletí očekáváme u fixních sazeb setrvání na úrokové dně, případný nárůst sazeb v rozmezí 0,10 až 0,20%.
U variabilních sazeb očekáváme v prvním čtvrtletí obdobný stav jako ve 4. čtvrtletí roku 2011, tedy očekáváme, že ČNB nebude měnit výši základních sazeb a hodnoty PRIBORU budou obdobné jako ke konci letošního roku.
Odhad vývoje sazeb pro celý rok 2012 – očekáváme příznivou úroveň úrokových sazeb i pro celý rok 2012, tedy průměrné sazby mezi současnou úrovní cenového dna (cca 3,7%) a hranicí 4%, nárůst je velmi pravděpodobný, ale odhadujeme, že bude v řádu do 0,3% průměrných sazeb. Toto platí za předpokladu mírného scénáře ekonomické recese. Pokud by došlo k černým scénářům vývoje (rozpad EU, razantní propad ekonomiky, panika na finančních trzích…) může být však vývoj zcela jiný, hrozí, růst sazeb vlivem prudkého nárůstu rizikové marže na straně bank a také vlivem nevyzpytatelného vývoje na finančních trzích. Nicméně černý scénář pro rok 2012 nepředpokládáme.
Vývoj úrokových sazeb bude rovněž formovat politika bank a konkurence – banky budou i nadále preferovat hypotéky, což je logické, jsou to zajištěné úvěry. Konkurence bude sílit, naplno začne s hypotékami Equa Bank, FIO banka a také se začne připravovat na vstup do hypoték Air Bank, což bude fungovat pozitivně pro nabídku z pohledu klienta, neboť tlak na obchodní marži bank naroste.

Hypotéky 2012

Poznámka: Index nabídkových cen GOFI 70, 85, 100 je sestavován na základě průměrných nabídkových cen hypoték s fixací na 5 let a LTV 70, 85, 100%.

Libor Ostatek

odebírat zprávy