Britský hypoteční trh čeká na oživení. Zatím marně

Britský hypoteční trh čeká na oživení. Zatím marně

28.11.2011 - Hypoteční banky ve Velké Británii v říjnu sjednaly hypotéky za 13,1 mld. liber, což je o 12 % více než ve stejném období loňského roku, ale o 4,3 % méně než v předchozím měsíci. V celkovém úhrnu banky od začátku roku zatím klientům poskytly hypotéky za 116 miliard liber, což je velmi podobný výsledek jako za stejné období loňského roku. Hypoteční trh v Británii stagnuje a lépe nebude ani v příštím roce.

Britský hypoteční trh prochází již třetím rokem fází stagnace. Objemy poskytnutých hypoték sice meziročně sice nepatrně rostou, ale o oživení se nedá mluvit ani v náznacích. Britský hypoteční trh prošel v letech krize mnoha turbulencemi a důvěra klientů v banky a z toho pramenící ochota půjčovat si je stále na velmi nízké úrovni. Navíc problém není pouze na straně poptávky, ale i nabídky. Banky po roce 2008 výrazně omezily poskytování rizikovějších produktů a dosud se stále zdráhají úvěrovat klienty s požadavkem na vyšší LTV. Stoprocentní hypotéky z trhu téměř zmizely.

Za uplynulých deset měsíců letošního roku britské banky klientům poskytly hypotéky za 116 miliard liber, což je o pouhá 2 % více, než za stejné období loňského roku, což potvrzuje naši predikci, že tamní banky v letošním roce více méně zopakují loňské výsledky a objem nově poskytnutých hypoték se bude pohybovat na úrovni 140 miliard liber.

Vývoj objemu hypotečních úvěrů
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy