Stavební spořitelny přidaly do kroku. Hypotéky si i nadále drží tempo

Stavební spořitelny přidaly do kroku. Hypotéky si i nadále drží tempo

21.11.2011 - Hypoteční banky v říjnu podle údajů serveru Hypoindex.cz poskytly 6291 hypoték. Celkový objem uzavřených hypoték klesl ze zářijových 10,38 mld. Kč na 9,82 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy banky sjednaly hypotéky za 7,16 mld. Kč (r/r 37,2 %), objemy nově poskytnutých hypoték neustále rostou.

V souhrnu od začátku roku do konce října banky poskytly hypotéky za 94,5 miliard korun. Pokud bychom k tomuto číslu navíc připočítaly produkci bank, které se nepodílejí na tvorbě hypoindexu, a ani nereportují své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj (*), zjistíme, že celkový objem sjednaných hypoték již překročil hranici 100 miliard korun.

Stavební spořitelny se snaží v posledních měsících zlomit nepříznivý vývoj na trhu, snižují sazby a snaží se konkurovat hypotékám. V předchozím měsíci spořitelny klientům poskytnuly úvěry za 4,6 miliardy korun, což je o 300 milionů korun více než v loňském roce. Celkově stavební spořitelny za letošní rok evidují ve svých účetních knihách nově sjednané úvěry za 38,2 miliard korun. Meziročně spořitelny úspěšně stahují ztrátu z úvodu roku a v tuto chvíli za svými loňskými výsledky v objemu nových úvěrů zaostávají o 23,4 %.  

V součtu celý trh financování bydlení roste meziročně o 14,5 % a objem poskytnutých úvěrů vzrostl na 132,7 miliardy korun. Náš odhad pro letošní rok neměníme. V objemu poskytnutých hypoték očekáváme, že se banky svou produkcí přiblíží hodnotě 120 miliard korun a stavební spořitelny sjednají úvěry za 45 miliard korun.  

Financování bydlení - meziroční srovnání vývoje

Čerstvá data hypoindexu potvrdila naše očekávání. Průměrná úroková sazba souhrnného Fincentrum Hypoindexu, který sleduje úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték, v říjnu klesla o 12 bazických bodů na 3,77 %. Na základě našich statistik mapujících vývoj nabídkových úrokových sazeb (GOFI) v různých variantách LTV** očekáváme u hypoték do 70 % resp. 85 % LTV v listopadu ještě mírný pokles sazeb pod hodnotu 3,7 %, přičemž je pravděpodobné, že v souhrnu sazby překonají do konce roku historické minimum 3,62 %. Proti však budou tlačit hypotéky s vyšším LTV. V případě 100% hypoték registrujeme změnu trendu. Banky se bojí ekonomické recese a tento typ rizikovějších hypoték již zdražuje, jak je patrné z následujícího grafu.

Průměrná nabídkové úrokové sazby

(*) LBBW Bank, mBank, Waldviertler Sparkasse von 1842, Oberbank AG
(**) LTV (loan-to-value ratio) = poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru

Libor Ostatek

odebírat zprávy