Sazby dál klesají. Historická minima jsou již na dosah

Sazby dál klesají. Historická minima jsou již na dosah

7.11.2011 - Pokles úrokových sazeb hypoték pokračoval i v říjnu. Podle aktuálních statistik dostupnosti bydlení klesla průměrná nabídková úroková sazba 70% hypoték s pětiletou fixací (GOFI 70) na 3,68 %. Podobný pokles podle našich odhadů čeká i souhrnný Hypoindex.

Přetahování bank o nové klienty pokračovalo i v říjnu, kdy úrokové sazby snížila více než polovina poskytovatelů hypoték. Není proto překvapením, že průměrná nabídková sazba hypoték s pětiletou fixací a LTV do 70 % poklesla v předešlém měsíci z 3,88 % na 3,68 % (m/m 0,2 p. b.), čímž se výrazně přiblížila historickému minimu Hypoindexu z července 2005. Tehdy průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték klesla na úroveň 3,62 %! Vzhledem k tomu, že sazba GOFI70 dlouhodobě koreluje s hodnotou souhrnného ukazatele Hypoindex, lze s velkou pravděpodobností očekávat, že v říjnu klesne hodnota Hypoindexu k 3,7 procentům také.

K meziměsíčním poklesům nabídkových úrokových sazeb hypoték došlo i v dalších sledovaných variantách. U 85procentních hypoték sazby klesly z 4,01 % na 3,79 %, tedy o -0,22 p. b. U 100% hypoték sazby propadly o 0,17 p. b. na 5,02 %. Vývoj všech sledovaných sazeb (GOFI70, 85, 100) naleznete v přiloženém grafu, kde je zachyceny hodnoty Hypoindexu.

V říjnu, podle našeho očekávání, došlo k poměrné výraznému poklesu sazeb ve všech pásmech LTV.  V listopadu očekáváme stabilizaci poklesu sazeb, tedy už pouze velmi mírný pokles a sednutí na úrokové dno.

Nízké úrokové sazby a stagnace cen nemovitostí a příjmů v kombinaci s klesajícími úrokovými sazbami hypoték znamenají nárůst dostupnosti bydlení. Vzhledem k očekávanému listopadovému zbrzdění poklesu sazeb bude pro dostupnost bydlení v dalších měsících rozhodující především vývoj cen bytů. Pro spotřebitele je současné období vhodné k pořízení vlastního bydlení, neboť dostupnost je nejlepší za posledních několik let.  

Libor Ostatek

odebírat zprávy