Hypotéky nově nabízí také Equa Bank a Fio banka

Hypotéky nově nabízí také Equa Bank a Fio banka

18.10.2011 - Zatímco v řadě evropských zemí bankovnictví prožívá krušné časy, tuzemské komerční bankovnictví prochází obdobím expanze. Na trh vstupují nové banky a rozšiřuje se také počet poskytovatelů hypoték. Řady stávajících hypotečních bank nově rozšiřuje Equa Bank a Fio banka.

Equa bank, nástupkyně italské Banco Popolare, která přichází s nabídkou klasické hypotéky do 90 % LTV a úrokovou sazbou s fixací na 1, 3 a 5 let a splatností až 35 let, kterou doplňuje nabídka neúčelové (americké) hypotéky. Zajímavostí nabídky Equa bank je možnost navýšení úvěru o 20 % nad náklady pořízení vlastní nemovitosti. Při prodeji hypoték chce Equa Bank využít svou pobočkovou síť, ale plánuje také spolupráci s externími zprostředkovateli hypoték.

Druhou bankou, která se rozhodla vstoupit na trh hypoték, je Fio banka. Nabídku Fio banky tvoří jak hypotéky s fixní, tak pohyblivou úrokovou sazbou. Ta je navázána na vývoj 1M PRIBORU a nad jeho úroveň si aktuálně banka připočítává marži 2,15 %. Zajímavostí nabídky Fio banky je možnost snížení jistiny hypotečního úvěru o sumu úspor uložených na „spřaženém“ Hypospořícím kontu. Podobnou službu využívající principu vzájemného zápočtu zůstatků účtů v minulosti ke svým hypotékám nabízela mBank. V současnosti tuto službu nabízí pouze Raiffeisenbank prostřednictvím Offsetové hypotéky.

Vstup na trh nebude pro nové banky vůbec jednoduchý. Na jednu stranu si banky nemohly pro svůj vstup vybrat lepší období, neboť trh roste meziročně o desítky procent a celkový objem poskytnutých hypoték zcela určitě překoná hranici 100 miliard korun. Na druhou stranu zostřené konkurenční prostředí, nízké úrokové sazby a tlak na cenu novým bankám výrazně zužuje prostor, jak svou nabídku zviditelnit prostřednictvím ceny a klade o to větší nároky na produktové a procesní inovace.

Libor Ostatek

odebírat zprávy