Trh financování bydlení vzrostl o 13%. Hypotéky rostou, stavební spoření stagnuje.

Trh financování bydlení vzrostl o 13%. Hypotéky rostou, stavební spoření stagnuje.

29.8.2011 - Za sedm měsíců letošního roku vzrostl meziročně trh financování bydlení o 13%. Hypoteční úvěry rostly velmi výrazně, bylo poskytnuto 64,4 mld. Kč, což je o 46% více než ve stejném období vloni. Naopak proti tomu poklesly úvěry ze stavebního spoření, meziročně o 28%. Byl poskytnut objem za 25,5 mld. Kč.

Celkem bylo v ČR financováno za období leden až červenec téměř 90 mld. Kč. Trh rostl především díky hypotékám. Důvodem růstu hypoték je především pokles úrokových sazeb, které jsou na pětiletém minimu. Tempo růstu hypoték doposud nepolevilo ani díky prázdninovým měsícům. V červenci banky poskytly více než 5 tisíc hypoték za 8,6 mld. Kč což oproti stejnému měsíci loňského roku znamená nárůst o 33% více.

Naopak úvěrů ze stavebního spoření bylo poskytnuto za 3,4 mld. Kč, v loňském roce to bylo 4,5 mld. Kč, tedy o 25% více. Stavební spoření je pod tlakem úsporných opatření vlády, která před rokem představila svůj záměr redukce státní podpory a úpravy zákonů souvisejících s činností stavebních spořitelen.

V podzimních měsících můžeme očekávat nárůst zájmu o hypotéky neboť podzim je typickým obdobím druhé hypoteční sezóny (první vlna je na jaře). Na podzim očekáváme další zesilování konkurenčních tlaků. Banky se budou snažit posílit svůj tržní podíl na úkor konkurence, takže může dojít k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Je velmi pravděpodobné, že banky budou reagovat hned začátkem září. Průměrná sazba hypoték by tak na podzim mohla prolomit hranici 4%. Další důvod růstu hypoték je navýšení DPH od příštího roku a obava z možné další recese vede lidi, kteří poslední dva roky odkládali pořízení bydlení k tomu, že svůj projekt nyní realizují.

Financování bydlení
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy