Téměř každý desátý klient dá přednost variabilní sazbě

Téměř každý desátý klient dá přednost variabilní sazbě

3.10.2011 - Zájem o hypotéky s variabilní úrokovou sazbou roste. Z aktuálních statistik vyplývá, že hypotéku bez fixované úrokové sazby si v srpnu pořídil téměř každý desátý klient. Rostoucí poptávka nenechává banky v klidu a další bankou, která přichází na trh s produktem s variabilní úrokovou sazbou je Raiffeisenbank. Ta díky zmíněné novince bude mít v nabídce již dva hypoteční produkty bez fixace úrokové sazby.

Podíl hypoték s variabilní úrokovou sazbou v posledních měsících dynamicky roste a v měsíci srpnu již tvořily variabilní hypotéky 7 % celkového počtu nově sjednaných hypoték, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. Pokud však k těmto číslům připočteme také produkci LBBW Bank a mBank, které se statistik neúčastní, ale u nichž hypotéky s variabilní úrokovou sazbou rovněž představují významnou část produkce a zohledníme aktuální vývoj a novinky na trhu, je možné, že variabilní hypotéky dosáhnou 10% podílu ještě před koncem letošního roku. 

Podíl variabilních hypoték
zdroj: hypoindex.cz

Hypotéku s variabilní úrokovou sazbou v současnosti na českém trhu nabízí 7 bank, přičemž klienti mají na výběr ze sazeb vázaných na 3měsíční, 1měsíční ale i jednodenní mezibankovní sazbu PRIBOR. Jednou z prvních bank, která přišla s plovoucí úrokovou sazbou, byla Raiffeisenbank s Variabilní hypotékou, jejíž sazba je navázána na jednodenní PRIBOR. Novinkou, kterou banka představí v tomto týdnu je možnost sjednat si plovoucí úrokovou sazbu ke stávající produktové nabídce úvěrů Klasik. Sazba v tomto případě bude navázána na 1M PRIBOR a banka tím pádem bude mít ve své nabídce již 2 produkty bez pevně zakotvené úrokové sazby.

Procentuální podíl hypoték s fixní úrokovou sazbou v severských zemích
Procentuální podíl hypoték s fixní úrokovou sazbou v severských zemích

Variabilní hypotéky lákají klienty flexibilitou a především nízkou úrokovou sazbou, která se v současnosti pohybuje hluboko pod třemi procenty. Klienti však musejí počítat s tím, že stejně jako sazby rychle klesly, stejně rychle mohou začít růst a nárůstem měsíční splátky dojde k většímu zatížení rodinného rozpočtu. V současné chvíli však pro rychlý nárůst sazeb zatím nic nehovoří a v případě nutnosti klienti mají vždycky možnost přejít na fixovanou úrokovou sazbou. Ovšem pozor, ta může růst stejným tempem, ne-li vyšším, než variabilní sazby.

Libor Ostatek

odebírat zprávy