V bankách poplatkové prázdniny zatím nekončí

V bankách poplatkové prázdniny zatím nekončí

5.9.2011 - S koncem školních prázdnin banky opět snížily úrokové sazby a vyrukovaly s novou sadou akčních nabídek. V centru jejich pozornosti nyní stojí jak noví žadatelé o úvěr, tak klienti nespokojení se svou stávající hypotékou a zvažující odchod ke konkurenci. Vedle nízkých úrokových sazeb se snaží banky nové klienty přilákat také na snížení či úplné odpuštění poplatku za vyřízení hypotéky. Z dvanácti hypotečních poskytovatelů tento poplatek klientům nyní účtují v plné výši pouze 4 banky.  

Na rozdíl od poplatku za správu úvěrového účtu, který se napříč trhem již několik let téměř nemění, poplatek za vyřízení úvěru v posledních letech ze sazebníků bank postupně odtává. Vedle mBank, České spořitelny a Raiffeisenbank, které vyřizují hypotéky bezplatně, výraznou zeštíhlovací kůrou prošel tento poplatek také v UniCredit Bank a Komerční bance, která navíc na měsíc září vyhlásila akci, kdy klientům svůj zpracovatelský poplatek 2900 Kč neúčtuje. Vedle KB dočasně bez zpracovatelského poplatku nabízí své hypotéky také Hypoteční banka a Oberbank a slevu na poplatku klienti získají také ve Volksbank a Wüstenrot hypoteční bance.

Ostatní banky sice zpracovatelský poplatek v sazebnících zachovávají, ale díky silnému konkurenčnímu prostředí není příliš složité vyhnout se jeho placení. Banky jsou v rámci získání obchodu ochotny vstupní poplatek výrazně snížit, nebo úplně prominout a vždy záleží na vyjednávacích schopnostech klienta nebo hypotečního makléře, který klienta v jednání s bankou zastupuje. Poplatek za vyřízení hypotéky je spolu s odhadem nemovitosti největším vstupním nákladem na získání hypotečního financování. Pozitivní pro klienty je, že v letošním roce se tyto vstupní náklady díky silnému konkurenčnímu prostředí výrazně redukovaly. To přispělo ke zvýšení dostupnosti financování bydlení, která je letos nejvýhodnější za poslední 4 roky. I v závěru letošního roku očekáváme stejný přístup ze strany bank, vstupní náklady na hypotéku by tak neměly vzrůst.

Libor Ostatek

odebírat zprávy