Britský hypoteční trh vzrostl za 1. čtvrtletí o pouhé 1%

Britský hypoteční trh vzrostl za 1. čtvrtletí o pouhé 1%

2.5.2011 - Za první čtvrtletí letošního roku poskytli hypoteční poskytovatelé ve Velké Británii objem hypoték za 30,1 mld. Liber. To je oproti loňskému roku stejného období o 1% procento více.

Je to po čtyřech letech poprvé, kdy objem hypoték v prvním čtvrtletí narostl. Jde o minimální nárůst, který byl navíc tažen refinančními hypotékami. Jejich nárůst je logicky spojen s očekáváním zvýšení úrokových sazeb. Lidé se tak snaží si zafixovat hypotéku s co nejnižší úrokovou sazbou. Za poslední roky stagnace dosáhly úrokové sazby svého dna. Toto období však už zřejmě končí.

Britský hypoteční trh spadl do hluboké stagnace již na přelomu roku 2007/2008, kdy tam dorazily první příznaky globální finanční krize. Od té doby vykazoval negativní růst. Překážkou k oživení nejsou finanční podmínky hypoték, ty jsou za poslední roky velmi výhodné. Velkou překážkou oživení jsou však ekonomické problémy a nejistota v oblasti zaměstnanosti, což vede domácnosti k velmi obezřetnému chování. Situace v hypotékách je na našem trhu odlišná, za první čtvrtletí vzrostl meziročně objem hypoték v ČR o téměř 50%.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy