Hypoteční úrokové sazby – první čtvrtletí roku je za námi, co bude dál?

Hypoteční úrokové sazby – první čtvrtletí roku je za námi, co bude dál?

4.4.2011 - První čtvrtletí letošního roku je za námi a z pohledu vývoje úrokových sazeb je možné říct, že se naplnila očekávání předpovědí. Kdo vsadil na hypotéku s variabilní úrokovou sazbou (okolo 5% hypoték), ten mohl těžit z nízké základní sazby PRIBORU (mezibankovní sazba, od které se úročení variabilních hypoték odvíjí).

ČNB drží již téměř rok základní sazby nízko, což má vliv na nízkou sazbu PRIBORu. Při vazbě na 1 měsíční PRIBOR byla v prvním čtvrtletí letošního roku situace vůbec nejlepší za posledních 12 měsíců. Průměr této sazby se pohyboval těsně pod hranicí 1% a klient, který si vzal variabilní sazbu, mohl být spokojený. Pro druhé čtvrtletí letošního roku bude záležet na postoji ČNB. Předpokládáme, že by se základní sazby ČNB mohly držet na současné nízké úrovni i ve druhém čtvrtletí, i když nelze vyloučit mírné navýšení. Tomu se nevyhneme zřejmě ve druhém pololetí, nárůst by však neměl být příliš velký, v řádu 0,1% až 0,2%.

U fixních úrokových sazeb došlo sice v prvním čtvrtletí k navýšení nabídkových úrokových sazeb u některých bank, avšak na skutečných úrokových sazbách se to projevilo pouze mírným nárůstem. V rámci příchodu jara a zvýšené poptávky po hypotékách se zostřila konkurence a toho se snaží některé banky využít, především formou akčních nabídek. Souhrnně lze říci, že v prvním čtvrtletí úrokové sazby dosedly na své cenové dno, jejich další pokles je dost nepravděpodobný. Výše fixních sazeb je na velmi přijatelné úrovni a u nejběžnější hypotéky s fixací na 5 let do 70% hodnoty nemovitosti se nabídková úroková sazba pohybovala rozmezí 3,6% až 4,8% což je ostatně patrné i našeho níže uvedeného grafu. Nárůst fixních úrokových sazeb ve druhém čtvrtletí nelze vyloučit, nicméně opět platí – zostřuje se konkurenční boj a banky svými akčními nabídkami drží reálnou úrokovou sazbu na nízké úrovni. I nadále očekáváme příznivé prostředí nízkých úrokových sazeb, pokud by ke zvýšení fixních sazeb došlo, odhadujeme, že by mělo jít o zvýšení v řádu několika málo desetin. 

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy