Financování bydlení 2011 – hypotéky sice rostou, ale trh poklesl meziročně o 5%

Financování bydlení 2011 – hypotéky sice rostou, ale trh poklesl meziročně o 5%

21.2.2011 - Trh financování bydlení zažívá začátkem letošního roku dva protikladné trendy. Hypotéky rostou, oživení potvrdily výsledky za leden, které jsou podle serveru hypoindex.cz lepší meziročně o 34%. Zatímco vloni v lednu se poskytlo hypoték za 4,3 mld. Kč, letos to bylo 5,7 mld. Kč. Hypotéky tak potvrzují začátkem roku pokračování v trendu oživení, který byl nastartován v loňském druhém pololetí.

U úvěrů ze stavebního spoření je podle Asociace českých stavebních spořitelen však prokazatelně patrný opačný trend. Meziroční pokles poskytnutých úvěrů, který se začal projevovat vloni po oznámení vládních úsporných opatření, je na počátku letošního roku velmi znatelný. Zatímco vloni v lednu bylo poskytnuto úvěrů ze stavebního spoření za 3,9 mld. Kč, letošní leden se objem propadl na 2,0 mld. Kč, tedy bezmála o 50%.

Trh financování bydlení fyzických osob je v ČR tvořen právě hypotékami a úvěry ze stavebního spoření. Vloni se poskytlo na bydlení za leden celkem 8,2 mld. Kč, letos to bylo celkem 7,7 mld. Kč, což je meziročně o 5% méně. Růst hypoték je spojen s poklesem úrokových sazeb, které jsou od konce loňského roku na minimu. Oblast úvěrů ze stavebního spoření je provázena dopadem úsporných opatření vlády, které se bohužel můžou podepsat na tom, že by se trh financování bydlení mohl propadnout v letošním roce do stagnace. Je předčasné dělat závěry na začátku roku, nicméně už dnes je jisté, že vládní úsporná opatření nepovedou ke zvýšení stimulace daňových poplatníků v oblasti pořízení bydlení. Spolu s uvažovaným sjednocením DPH bude efekt zcela opačný. Lidé sice přesouvají své preference od úvěrů ze stavebního spoření k levným hypotékám, ty však na svém minimu nevydrží dlouhodobě. Očekáváme, že letos hypotéky porostou tempem v řádu procent. Úvěry ze stavebního spoření však čeká letos pokles zájmu. Je tedy dost možné, že trh financování bydlení letos neporoste.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy