Trh financování bydlení po třech letech prokazatelně oživuje

Trh financování bydlení po třech letech prokazatelně oživuje

25.1.2011 - Téměř 150 mld. Kč poskytly banky a stavební spořitelny v roce 2010 na financování bydlení fyzickým osobám. Oproti roku 2009, kdy byl poskytnut objem úvěrů za 144 mld. Kč, to znamená nárůst o 3,2% a potvrzuje se tak odhadované oživení. Jak vyplývá z níže uvedeného grafu, k oživení přispěl především nárůst hypoték, zatímco úvěry ze stavebního spoření zažily vloni pokles o 12%.

Hypotéky vloni vzrostly o více než 16%. Banky, které poskytují své výsledky serveru hypoindex.cz půjčily celkem 84,3 mld. Kč hypoték. K tomu je ještě nutné připočítat objem bank, které výsledky neposkytují (LBBW, mBank a Oberbank) a které v součtu poskytly vloni hypotéky za více než 5 mld. Kč. Za všechny banky, tak dojdeme k celkovému výsledku téměř 90 mld. Kč. Výsledek, který je nad očekávání pozitivní. Hypotéky měly velmi silný závěr roku. Poslední měsíce byly překvapením a především prosinec, kdy se poskytlo 10 mld. Kč. Důvody, proč byl závěr roku tak výrazný jsou dle našeho názoru následující:

• Úrokové sazby jsou blízko svého dna a na velmi příznivé úrovni. Hypotéka je cenově velmi dostupná a výhodnější pro větší objemy než úvěr ze stavebního spoření, které bohužel úspornými kroky vlády získalo nálepku „nevýhodnosti“
• Nemovitosti – sedají si na své cenové dno, nabídka na trhu je dostatečná a klienti, kteří odkládali v době recese svůj záměr koupit nemovitost, se nyní rozhodují svůj projekt realizovat. Ve velkých lokalitách si někteří developeři uvědomili, že musejí své ceny zreálnit, jinak by nemovitosti neprodali, shrnuto – zreálnili své ceny nových bytů (především v Praze)
• Zvýšila se důvěra v budoucnost – ekonomika domácností se pomalu zlepšuje, i když nezaměstnanost neklesá, přesto ekonomicky stabilní domácnosti mají lepší pozici než v posledních dvou letech
• Banky se nebojí půjčovat – akční nabídky stimulují k realizaci úvěru a banky uvolnily některé podmínky, svojí prioritu vidí v hypotékách a uvědomují si, že konkurenční boj se zostřuje, pro klienty je to pozitivní
• K oživení v závěru roku zřejmě přispělo i deregulování nájemného, které může mít letos ještě výraznější vliv
• V závěru roku se rovněž refinancovaly tříleté úvěry, které byly ve velkém množství poskytnuty právě v extrémním roce 2007. Část těchto úvěrů byla nyní refinancována.

Faktem je, že dostupnost bydlení je na nejlepší úrovni za poslední čtyři roky, to vedlo k výbornému závěru roku 2010, co se týká hypoték.

V roce 2011 očekáváme, že by mohlo dojít k růstu trhu financování bydlení, nicméně v tuto chvíli pracujeme s umírněným scénářem a očekáváme jen mírný růst v řádu jednotek procent. V oblasti úvěrů ze stavebního spoření očekáváme mírnou stagnaci. 

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy