Dostupnost bydlení se letos zvýší

Dostupnost bydlení se letos zvýší

10.1.2011 - Podmínky poskytování hypoték u nás zažily v letech ekonomické recese restriktivní vývoj.  Co je podstatné, že v loňském roce nastal obrat a banky začaly pozvolna podmínky uvolňovat. Tento trend uvolňování by měl v mírném tempu pokračovat i letos.

Dlouhodobě sledujeme ukazatel finanční dostupnosti bydlení (v partnerském projektu s EuroNet Media s.r.o. vlastnící realitní server realitymorava.cz, realitycechy.cz), který vyjadřuje míru zatížení domácnosti hypoteční splátkou (průměrná hypotéka na LTV 70%) vůči čistým příjmům domácnosti. Čím je tedy procentuální hodnota nižší, tím nižší zatížení a tím větší finanční dostupnost. Vývoj posledních pěti let ilustruje níže uvedený graf.

Díky poklesu cen nemovitostí v posledních letech a díky nízkým úrokovým sazbám byla finanční dostupnost v loňském roce na nejlepší hodnotě za poslední 4 roky. Pro letošní rok odhadujeme, že ceny nemovitostí budou stagnovat a úrokové sazby, jak jsme uvedli výše, budou na nízké úrovni. Spolu s předpokladem zachování úrovně příjmů či velmi malým růstem příjmů by to mohlo znamenat, že se dostupnost bydlení ještě zvýší. Důležité je, že kdo váhal s koupí nemovitosti v posledních letech, má velkou příležitost realizovat letos svůj projekt za výhodných podmínek.

Libor Ostatek

odebírat zprávy