Propadu financování bydlení zabrání letos lepší vývoj hypoték

Propadu financování bydlení zabrání letos lepší vývoj hypoték

15.11.2010 - Trh financování bydlení u nás stojí na hypotečním financování a stavebním spoření, respektive úvěrech ze stavebního spoření. Jak právě oznámily stavební spořitelny, půjčily za leden až říjen necelých 50 mld. Kč, a to je meziročně o 10% méně. Jednou z příčin propadu trhu úvěrů ze stavebního spoření jsou vládní omezení státní podpory v rámci úsporných opatřní.

Očekáváme, že letos stavební spořitelny poskytnou okolo 60 mld. Kč, což bude o 10 až 11% méně než vloni. Tento pokles bude vyrovnán nárůstem hypoték a jak vyplývá z našeho grafu, celkový výsledek součtu financování bydlení by se dle našeho odhadu měl pohybovat v loňské úrovni 144 až 145 mld. Kč. V hypotékách odhadujeme nárůst až 9% oproti loňskému roku. Mohlo by být poskytnuto více než 84 mld. Kč. Jedná se o komplexní výsledek všech bank, které na našem trhu hypotéky financují, tedy i těch „nových“, které nevykazují své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj.

K lepšímu výsledku hypoték přispělo především výrazné snížení úrokových sazeb ve druhém pololetí letošního roku a zlepšující se ekonomická situace domácností. Z pohledu meziročního výsledku bude trh financování bydlení stagnovat, zdlouhobého hlediska to bude nejhorší výsledek za poslední 4 roky. Meziroční srovnání je relativní, neboť v loňském roce byl propad hypoték v řádu desítek procent. I z tohoto pohledu se díváme na budoucí vývoj spíše konzervativně. Nicméně pozitivní je, že v hypotečním úvěrování došlo letos k otočení trendu poklesu trhu.


Libor Ostatek

odebírat zprávy