Akční nabídky v hypotékách lámaly přes léto rekordy

Akční nabídky v hypotékách lámaly přes léto rekordy

5.10.2010 - Na začátku června jsme si kladli otázku, jaké bude léto co do aktivity bank v oblasti akčních nabídek na hypotéky. Akční hypoteční nabídky v letošním prvním pololetí byly v historicky největší četnosti za poslední dva roky. Celkem bylo v prvním pololetí realizováno 41 akčních hypotečních nabídek, ve kterých se účastnily až na mBanku všechny banky.

Léto však překonalo všechna očekávání. Za červenec až září bylo realizováno celkem 37 akčních hypotečních nabídek, což je za 3 měsíce téměř stejně jako za první pololetí. Snaha oživit hypoteční financování ze strany bank je evidentní. 
Jak je vidět z našeho grafu, nejčetnější akční nabídkou je ve druhém pololetí letošního roku sleva na poplatku za zpracování hypotéky (podíl 36%), dále pak akční úroková sazba (podíl 30%) a sleva na úrokové sazbě (27%). Do kategorie jiných akčních nabídek (podíl 7%) patří například banko-pojištění k úvěru zdarma na 1 rok.  Většina akčních nabídek byla přes léto zaměřena na úrokovou sazbu.

V průběhu září však banky přistoupily k četnějšímu snižování úrokových sazeb. Tím hlavním nástrojem boje o klienta už není v říjnu „jenom“ akční nabídka, ale došlo k reálnému snížení sazeb. V současné době je na trhu 7 akčních hypotečních nabídek, zatímco v letních měsících to bylo 12 i 13 nabídek. Banky budou systém akčních nabídek aktivně využívat i v průběhu podzimní hypoteční sezóny, nicméně, platit bude jednoduchá pravda, která říká: „Čím jasnější, tím mocnější“. Jedním z důsledků dvouleté ekonomické recese je zvýšená citlivost klientů na posuzování nabídek, a pokud je nabídka hypotéky komplikovaná, neprůhledná a obsahuje dodatečné podmínky, tak působí v zásadě kontraproduktivně.
Pro klienty existuje jednoduché doporučení – nedívat se pouze na lákavou úrokovou sazbu, kterou známe z reklamy, ale podstatné je, kolik budeme měsíčně splácet v součtu se všemi poplatky a vázanými náklady k hypotéce. A pokud nabídce nerozumíme, není nám jasná, je nejlepší se poradit s nezávislým odborníkem, který se na trh financování bydlení specializuje.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy