Možné oživení financování bydlení u nás bude letos záviset na hypotékách

Možné oživení financování bydlení u nás bude letos záviset na hypotékách

28.9.2010 - Výsledky za leden až srpen ukazují, že odhadované oživení financování bydlení bude u nás stát především na hypotékách. U úvěrů ze stavebního spoření byl za toto období poskytnut objem ve výši 40,3 mld. Kč, což je meziročně o 9% méně. Vzhledem ke schválené vládní úpravě státní podpory stavebního spoření neočekáváme růst těchto úvěrů, ale ani výrazný pokles. To se týká odhadu letošního roku, kdy by mělo být poskytnuto kolem 60 mld. Kč těchto úvěrů.

Situace v hypotékách se otočila letos koncem dubna, kdy právě první 4 měsíce objem poskytnutých hypoték stagnoval. Nicméně došlo k obratu a hypotéky vykazují růst již 4 měsíce za sebou. Nejedná se o závratné nárůsty, ale podstatné je, že vývoj je stabilní a je zde předpoklad pro výrazně lepší druhé poletí roku oproti loňsku. Za osm měsíců byl poskytnut objem hypoték bez mála za 51 mld. Kč. V tomto objemu nejsou však započítány některé „nové“ banky (LBBW, mBank, Oberbank), jejichž produkce není zanedbatelná a bude v letošním roce v součtu několika mld. Kč.

Celkový výsledek ke konci letošního roku odhadujeme na více než 83 mld. Kč za všechny banky dohromady. Jak odhadujeme v našem grafu, bude na financování bydlení poskytnuto prakticky stejně prostředků jako vloni, respektive věříme, že trh mírně oživí. Celkové oživení stojí na hypotékách, které by měly růst v řádu jednotek procent a zároveň očekáváme, že meziroční pokles úvěrů ze stavebního spoření nepřevýší 10%. Klíčové měsíce jsou právě před námi, v prosinci už bude více méně jasno, jak letošní rok dopadne.  

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy