Má hypoteční trh to nejhorší za sebou?

Má hypoteční trh to nejhorší za sebou?

16.8.2010 - Rádi bychom věřili, že tomu tak je. Signály k tomu, že by mohlo dojít k obratu a trh financování bydlení by mohl ožít, jsou velmi povzbudivé. I to je důvod, proč přicházíme se změnou našeho odhadu poskytnutých hypoték v letošním roce a poprvé za poslední dva roky korigujeme náš odhad pozitivně, tedy směrem nahoru.

Odhadujeme, že bude letos poskytnuto celkem 83,3 mld. Kč hypoték, což je změna oproti květnu, kdy jsme odhadovali 75,9 mld. Kč. Pokud se náš odhad naplní, znamenalo by to nárůst výsledku roku 2010 o téměř 8%! Jaké jsou důvody pro náš pozitivní odhad:

1. Ekonomika začíná reálně oživovat, to přinese větší důvěru klientů v budoucnost, dostaví se i větší stabilita na trhu práce a po čase i pokles nezaměstnanosti. Chuť pořídit si vlastní bydlení se zvýší.
2. Trend poklesu hypoteční úrokových sazeb je pozitivním signálem, zlevňuje současnou dostupnost bydlení a očekáváme, že nízké sazby vydrží minimálně do konce roku.
3. Věříme, že ožije trh s nemovitostmi, signály a předpoklady jsou a mohlo by k tomu dojít už v září po ukončení sezóny dovolených.
4. Banky mají reálný zájem o financování bydlení a snaží se stimulovat poptávku nejenom akčními nabídkami, ale rovněž i postupným uvolňováním některých parametrů úvěru.
5. Povolební situace je stabilní, nehrozí zhoršení ratingu ČR a prostředí nízkých úrokových sazeb podporuje rovněž ČNB.
6. Zpřísnění státní podpory stavebního spoření může znamenat přesun určitého objemu financování do hypoték na úkor úvěrů ze stavebního spoření, toto se však projeví pozvolna, spíše až v roce 2011.

Toto jsou hlavní důvody, proč se domníváme, že dojde k obratu a trh financování bydlení letos ožije. Předpokládáme tak, že na financování bydlení bude klientům letos půjčeno více než 146 mld. Kč a trh po více než dvou letech propadu začne pozvolna ožívat. Náš odhad a vývoj financování bydlení v minulých letech je patrný v níže uvedeném grafu.

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy