Variabilní sazby hypoték – hypoteční infant terrible?

Variabilní sazby hypoték – hypoteční infant terrible?

2.8.2010 - Většina Čechů stále preferuje hypotéky s pevnou úrokovou sazbou. Češi objevili hypotéky s pohyblivou sazbou. Variabilní úroková sazba hypoték se nechytila, anebo: Jak moc jsou nebezpečné variabilní sazby hypoték?

Tak to je přehled titulků za poslední týden, které se objevily v našich médiích na téma variabilní úrokové sazby. Dokonce jsem se dozvěděl, že 80% lidí dává stále přednost fixním úrokovým sazbám, což jednu banku překvapilo, a také z nejnovějšího průzkumu vyplynulo, že největší odpor k variabilním sazbám mají lidé ze skupiny středoškoláků. Připomíná mi to jednu legendární scénku ze skvělého filmu, kde Bolek Polívka s Miloslavem Donutilem polemizují nad tématem, kolikrát myslíme na sex.

Škoda, že nejsem průměrná ženská, nebo vlastně středoškolák, bylo by mi hned lépe. Ale dejme pocity a průzkumy stranou. Prostě variabilní hypoteční úrokové sazby jsou zde a důkazem toho, že klienti o ně mají zájem, je i to, že se o nich píše. Stejně jako svět není černobílý, tak ani hypotéky nejsou černobílé. Podstatné není to, kdo má k sazbám největší averzi, ale to, aby klient, který si hypotéku bere a rozhodne se pro variabilní úrokovou sazbu, byl obeznámen se všemi riziky, neboť výhody mu jsou jistě známy, to by si sazbu jinak nebral. To, že 80% klientů preferuje fixní sazbu, je zcela logické. Nic jiného se zde v hypotékách posledních 15 let nenabízelo, jestli je 20% lidí nakloněných variabilní sazbě, je to jen důkaz zlomu, který v letošním roce přišel. A je to dobře. Mimo jiné je to i důkaz, že náš hypoteční trh začíná přecházet z období puberty do období dospívání.

Po 15-ti letech novodobé existence je dobře, že klienti objevují možnost volby mezi fixní a variabilní úrokovou sazbou. Ze strany bank (především těch, které variabilní sazby ještě nemají) bude zaznívat paleta rozličných názorů, až do té doby než tiše a v zápětí halasně přijdou na trh s tím, že vlastně variabilní hypoteční úrokové sazby také nabízí. A to se stane, nepochybuji, ještě do konce letošního roku.

Libor Ostatek

odebírat zprávy