Rekordní první čtvrtletí. Sazby na dalším minimu. Objem na dvojnásobku roku 2010!

Rekordní první čtvrtletí. Sazby na dalším minimu. Objem na dvojnásobku roku 2010!

7.4.2015 - Pokles úrokových sazeb hypoték nebere konce. Fixní úrokové sazby klesají s menšími přestávkami od března 2009. Z aktuálních statistik makléřské společnosti Golem finance vyplývá, že průměrná výše úrokové sazby, za kterou banky v březnu nabízely své hypotéky, klesla o dalších 6 setin na 2,24 %. Výsledkem je rekordní první čtvrtletí, očekáváme minimálně 34 mld. Kč v objemu poskytnutých hypoték.  

Je až neuvěřitelné, s jakou frekvencí banky sahají do svých úrokových lístků. Přenastavení sazeb hypoték oznámila v uplynulém měsíci Oberbank, Expobank, Hypoteční banka s ČSOB a v rámci pravidelných "hypodní" také Raiffeisenbank. Ve většině případů šly sazby dolů, pouze Expobank úrokové sazby až na 1 letou fixaci nepatrně navýšila.

Aktuální hodnota titulního indexu GOFI 70, který mapuje nabídky všech bank a s vysokou mírou pravděpodobnosti předpovídá vývoj trhem respektovaného ukazatele Fincentrum Hypoindex, dosahuje hodnoty 2,24 %. Přitom ještě loni v březnu se index potýkal s 3procentní hranicí.

Za pouhých 12 měsíců průměr úrokových sazeb propadl o bezmála 7 desetin procenta a v porovnání s březnem 2009 jsou nyní sazby na méně než polovině, neboť tehdy index dosahoval hodnoty 5,66 %. Jestliže letos v březnu měsíční splátka 2milionové hypotéky s 20 letou splatností vychází na 10 347 Kč, před šesti lety klienti za tu samou hypotéku měsíčně platili 13 939 Kč.

Při podrobnějším pohledu do cenových statistik je zřejmé, že největší pokles sazeb opět zaznamenaly hypotéky do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, které od loňského března již zlevnily téměř celý procentní bod. Aktuálně hodnota indexu GOFI 100 činí 3,34 %, loni v tom samém měsíci to bylo 4,27 %. Pokles sazeb tohoto typu hypoték v praxi znamená, že klienti mohou získat levné financování, aniž by při pořizování nemovitosti museli vynakládat vlastní prostředky. Na jednu stranu tento cenový posun znamená zlepšení dostupnosti bydlení, na druhou stranu může z dlouhodobého pohledu znamenat zvýšenou míru rizika nesplácení, které u 100% hypoték hrozí.

úrokové sazby hypoték 2009 - 2015

Variabilní sazby nechávají banky v klidu
Samotnou kapitolou jsou variabilní úrokové sazby. V rámci našeho monitoringu sazeb sledujeme vývoj variabilních sazeb navázaných na 1měsíční PRIBOR s garancí marže po celou dobu splácení. Průměrná nabídková sazba u tohoto typu hypotéky v březnu klesla o 4 setiny procentního bodu na 2,45 %. Vývoj v případě floatových sazeb není zdaleka tak dynamický, jako v případě fixních sazeb a tak se propast mezi oběma ukazateli měsíc co měsíc zvětšuje. Průměr fixních sazeb je nyní o 21 setin procenta níže, což je zcela výjimečná situace. V zemích s rozvinutou nabídkou variabilních sazeb bývá tento rozdíl minimálně 0,5 procenta, ale v opačném směru, tzn. ve prospěch variabilních sazeb.

Další rekord na dosah. Objem hypoték v 1. čtvrtletí hravě překoná rekord loňského roku, 30,3 miliard korun
Objemy sjednaných hypoték raketově rostou. Nadmíru příznivé úrokové sazby a dostupnost hypoték jsou však pouze předpokladem dosažení nadprůměrných výsledků. Klíčovou roli nyní hraje oživení na realitním trhu, ke kterému došlo v loňském roce v souvislosti s obratem prodejních cen bytů a nyní ještě nabírá na síle. Kromě růstu prodejů stávajících nemovitostí navíc pozorujeme oživení v oblasti výstaveb rodinných domů a bytových jednotek, které působí jako zásadní stimul nárůstu průměrné půjčené částky. Průměrná výše hypotéky v letošním roce zatím neklesla pod 1,73 milionu korun, přitom loňským průměrem bylo 1,65 mil. Kč. Výsledek prvního čtvrtletní očekáváme minimálně nad hranici 34 miliard korun sjednaných hypoték, což je více než dvojnásobek roku 2010, kdy byl sjednán objem pouze 15,9 mld. Kč.

První dva měsíce letošního roku byly co do objemu poskytnutých hypoték rekordní. V obou měsících banky překonaly 10 miliardovou hranici, což se bankám nikdy před tím nepodařilo a s velkým očekáváním, podpořeným celou řadou akcí, banky vstupovaly do třetího měsíce. Loni v březnu objem sjednaných hypoték dosáhl 13,8 miliard korun, letos to může být i více. Z kusých informací, které máme od jednotlivých hráčů na trhu, to vypadá, že se objem v březnu sjednaných hypoték může dostat nad loňskou hranici a dokonce se přiblížit až k 15 miliardám. Oficiální březnové výsledky budou známy 22. dubna. Už nyní je však zřejmé, že výsledky letošního 1. kvartálu překonají dosavadní maximum roku 2014. Loni to bylo 30,3 mld. Kč.

Indexy míří ke 2 procentům
Co se týče budoucího vývoje úrokových sazeb tak očekáváme další pokles. Březnový Fincentrum Hypoindex bude s vysokou pravděpodobností následovat nabídkový index GOFI 70 a klesne ke 2,20 %. Zároveň pozorujeme, že na mezibankovním trhu opět došlo ke korekci sazeb směrem dolů a obnovení klesajícího trendu. Banky v prvních dubnových dnech pokračují v cenových akcích, takže očekáváme, že cenový průměr nabídkových sazeb klesne v průběhu dubna pod 2,20 %.

Jedna věc je však statistika a druhá věc je praxe. V individuálních případech již klienti mohou získat úrokovou sazbu hluboko pod 2 procenty. Konečná výše se totiž odvíjí od účelu, volby fixace a především bonity a vyjednávacích schopnostech klienta. Pokud chcete mít kompletní přehled o nabídce bank a jistotu, že lepší podmínky byste v danou chvíli jinde nezískali, spojte síly se zkušeným hypotečním specialistou, který se navíc postará o celý proces vyřízení hypotéky.

Luboš Svačina

odebírat zprávy