Hypoteční trh Velké Británie dosáhl svého dna, jak to bude u nás?

Hypoteční trh Velké Británie dosáhl svého dna, jak to bude u nás?

21.7.2010 - Objem poskytnutých hypoték v UK za první pololetí dosáhl 65 mld. Liber. Je to prakticky stejný výsledek jako v loňském roce, kdy bylo poskytnuto 65,5 mld. Liber. Jak je patrné z níže uvedeného grafu, britský hypoteční trh čelí již třetím rokem výraznému poklesu, který samozřejmě souvisí s finanční krizí, která na tamním trhu propukla již v roce 2007.

Hypoteční trh dosáhl právě v tomto roce vrcholu, bylo poskytnuto hypoték za téměř 180 mld. Liber, zatímco v letošním roce se výsledek propadl na bez mála třetinovou úroveň roku 2007. Na rozdíl od nás, čelili Britové navíc výraznému nedostatku likvidity, kdy byl prakticky problém sehnat zdroje na financování tak velkých úvěrů jakými hypotéky jsou. Další obrovský problém byl propad na trhu nemovitostí, který nabyl mnohem větších rozměrů než u nás. Propad ceny bytu, domu o více ne 30% nebyl výjimkou. Experti očekávají, že právě trh s nemovitostmi pomalu potáhne hypoteční produkci vzhůru, i když odhady jsou velmi opatrné. Celkový objem poskytnutých hypoték se letos odhaduje na maximálně 150 mld. Liber, což by mělo být o maximálně 2% více než vloni.

Vývoj hypoték u nás je stále ve znamení poklesu, i když letos očekáváme, že výsledek bude prakticky stejný jako vloni (76 mld. Kč). První pololetí však nenaznačuje příliš obrat k lepšímu, neboť za prvních 5 měsíců byl propad v objemu oproti loňsku 7% a v počtu 5%. Červen nebude mít na výsledek prvního pololetí výrazný vliv, i když by měl být doposud nejlepším měsícem tohoto roku. Výsledek prvního pololetí očekáváme ve výši 37 mld. Kč a meziroční pokles okolo 6% až 7%. Výrazný vliv na výsledek letošního roku bude mít podzimní sezóna a to, jestli dojde k oživení realitního trhu, byť jen mírnému. Příznivé podmínky v podobě nízkých úrokových sazeb hypoték budou i nadále přetrvávat.

Libor Ostatek

odebírat zprávy