Oživení hypotečního trhu hodně závisí na oživení trhu s realitami a stavebnictví

Oživení hypotečního trhu hodně závisí na oživení trhu s realitami a stavebnictví

22.6.2010 - Výsledek objemu poskytnutých hypoték za letošní rok bude z velké míry záviset na vývoji trhu s realitami a vývoji bytové výstavby. Podíváme-li se na podíl jednotlivých účelů hypoték, pak je z níže uvedeného grafu zřejmé, že největší zastoupení mají právě koupě nemovitostí a výstavba. Pro letošní rok odhadujeme, že podíl těchto dvou účelů financování bude téměř 80%. I když letos může dojít k většímu oživení refinancování hypoték, bude se tento účel pohybovat dle našeho odhadu do výše podílu 20% a největší váha na výsledek letošního roku stojí právě na koupích a výstavbě.

Podle Českého statistického úřadu bytová výstavba sice opticky vykazuje zlepšení, nicméně jde jen o srovnání se základnou loňského roku, kdy propad počtu nově zahájených bytů dosáhl například v bytových domech 50%! Celkový počet zahájených bytů v dubnu vzrostl meziročně o 1,6 % na 2771 bytů a počet zahájených bytů v bytových domech se v dubnu ve srovnání s minulým rokem zvýšil o 20,4% nicméně právě oproti loňské minimální základně.

Z realitního trhu sice občas přicházejí zprávy o oživení trhu s nemovitostmi, pravdou však je, že skutečnost je spíše ve znamení velké opatrnosti kupujících (díváme se na nemovitosti na bydlení). Situaci je nutné hodnotit region od regionu a někdy i město od města. Přikláníme se spíše k tomu, že oživení realitního trhu bude velmi pozvolné a jeho počátek ve skutečnosti ještě nenastal, viděno z pohledu celku. Je tedy otázkou, co nastávající letní měsíce udělají s uvažováním klientů, kteří si chtějí pořídit nové bydlení. Povzbudivou skutečností je to, že pořízení nemovitosti je pro klienty ve velmi výhodném scénáři, neboť ceny nemovitostí nerostou, spíše stále ještě klesají a klesají rovněž úrokové sazby u hypoték. Nabídka nemovitostí na trhu je pro kupujícího rovněž solidní a je tedy skutečně čas o pořízení bydlení začít uvažovat, zvlášť když tento proces je z naší zkušenosti minimálně na půl roku, než se klient odhodlá ke skutečnému nákupu.

 

Související články:
Jak bude vypadat trh s realitami ve druhé polovině roku 2010? I. část
Jak bude vypadat trh s realitami ve druhé polovině roku 2010? II. část
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy