Objem hypoték znovu vystoupal ke 14 miliardám

Objem hypoték znovu vystoupal ke 14 miliardám

27.10.2014 - Suma poskytnutých úvěrů na bydlení vyšplhala za uplynulých 9 měsíců na téměř 140 miliard korun, z nichž plné 4/5 připadají na hypotéky. Tento trend potvrdily i zářijové statistiky. Banky v září sjednaly 8302 hypoték v celkové hodnotě 13,8 miliardy korun. Oproti tomu stavební spořitelny svým klientům za stejné období rozpůjčovaly 3,5 miliardy korun.

Levné hypotéky přitahují pozornost
Banky v září sjednaly 8302 hypoték v celkové hodnotě 13,8 miliardy korun*, jak vyplývá z aktuálních statistik portálu hypoindex.cz. Průměrná výše hypotéky tedy opět klesla pod hranici 1,7 milionu korun. V průměru si lidé v září půjčili 1,67 milionu korun, přičemž nejčastějším účelem financování byla koupě nemovitosti (63 %). Výstavba tvoří aktuálně necelou pětinu (18 %).

Trh s hypotékami po srpnovém ochlazení opět roztál. Oproti předchozímu měsíci, který byl z pohledu produkce podprůměrný, suma uzavřených hypoték vzrostla o 2,6 miliardy korun na zmíněných 13,8 miliardy korun. I přes znatelný propad produkce během srpna, celková suma sjednaných hypoték za 3. čtvrtletí činí 39,1 miliardy korun, což je druhý nejlepší výsledek v historii. Prvenství drží loňský rok s bezmála 41 miliardami korun. 
 
Vzhledem k tomu, že loňský rok se vyznačoval vysokou mírou refinancování, hodnotíme stávající obchodní výsledky jako nadprůměrně dobré. V součtu od začátku roku suma sjednaných hypoték již dosahuje 110 miliard korun, což při 23% míře refinancování znamená, že suma nově sjednaných hypoték dosahuje bezmála 85 miliard korun. Loni při odhadované 36% míře refinancování to bylo 73,6 mld. Kč. Následující graf ilustruje sumu sjednaných hypoték v období od ledna do září v letech 2006 – 2014. Vykazované objemy jsou zde však očištěny o vliv refinancování (žlutá část). Z grafu potom vyplývá, že produkce nových hypoték v letošním roce roste meziročně o 15 %. 

Měsíční produkce hypoték bez refinancování

Úrokové sazby dál klesají
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték dál klesá. Oproti předchozímu měsíci ukazatel Fincentrum Hypoindex propadl o dalších 11 setin procentního bodu a jeho aktuální hodnota činí 2,54 %. Oproti loňskému září průměrná úroková sazba klesla o bezmála půl procenta (y/y – 0,46 %).

V říjnu očekáváme další pokles indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70, neboť řada bank přistoupila k dalšímu snižování úrokových sazeb. Výsledkem bude prolomení hranice 2,5 %. Vzhledem k tomu, že Fincentrum Hypoindex monitoruje úrokovou sazbu reálně sjednaných hypoték, posun v nabídkových sazbách se v něm projevuje až s časovým zpožděním. V následujícím měsíci očekáváme spíše jeho stagnaci a poté propad pod hladinu 2,5 procenta.

Tři roky v řadě stejný výsledek – 3,5 mld. Kč
Stavební spořitelny v září půjčily svým klientům 3,452 mld. Kč, což je téměř stejný výsledek jako v předchozích dvou letech. Největší tržní podíl v objemu nově sjednávaných úvěrů si dlouhodobě udržuje Českomoravská stavební spořitelna. V září ČMSS rozpůjčovala svým klientům více než 2 miliardy korun. Souboj o druhou příčku tentokrát vyhrála Stavební spořitelna České spořitelny s 0,51 mld. Kč, třetí místo patří Raiffeisen stavební spořitelně s 0,49 mld. Kč. Modrá pyramida rozpůjčovala 0,254 mld. Kč a Wuestenrot stavební spořitelna 0,06 mld. Kč. 

V součtu od začátku roku vede ČMSS s celkovou produkcí na úrovni 17,5 mld. Kč. Na druhém místě je Raiffeisen stavební spořitelna, která za uplynulých devět měsíců půjčila klientům 5,6 miliardy korun. Produkce SSČS činí 4,2 mld. korun, Modré pyramidy 2,4 mld. Kč a skupinu uzavírá Wuestenrot stavební spořitelna s 0,5 mld. korun.

Na bydlení již banky rozpůjčovaly 140 miliard korun
Za uplynulých 9 měsíců banky a stavební spořitelny společně rozpůjčovaly na bydlení bezmála 140 miliard korun. Loni za stejné období to bylo 149 miliard. Trh je tažen především výkony hypotečních bank, na které připadá více než 4/5 celkové produkce úvěrů na bydlení. Stavební spořitelny se letos potýkají s poklesem poptávky. Celkově očekáváme, že suma sjednaných úvěrů na bydlení v letošním roce vyšplhá k 200 miliardám korun.

Úvěry na bydlení ČR
*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Libor Ostatek

odebírat zprávy