Zlom. Fixní sazby hypoték narazily při klesání do variabilních

Zlom. Fixní sazby hypoték narazily při klesání do variabilních

6.10.2014 - Pokles sazeb hypoték se v září téměř zastavil. Jak vyplývá z aktuálních statistik makléřské společnosti Golem finance, průměrná úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti klesla v září o 2 setiny procentního bodu. Průměrné fixní úrokové sazby klesly na úroveň variabilních. 100% hypotéky zlevnily během pěti let skoro o 3 procentní body.

Září zpravidla bývá obdobím, kdy se banky předhánějí v nejrůznějších akcích a sazby klesají. Letošní září bylo v tomto ohledu jiné. Oproti očekávání sazbami hýbala jen Sberbank, Oberbank a v rámci kampaně Pěkná hypotéka také Hypoteční banka a počet spuštěných akčních nabídek se rovněž pohyboval pod obvyklým průměrem. Výsledkem je výrazné zpomalení tempa poklesu úrokových sazeb. Zatímco v srpnu sazby propadly během 30 dnů o desetinu procenta, nyní byl pokles mnohem mírnější.

Titulní index průměrných nabídkových úrokových sazeb GOFI 70 klesl v září o pouhé 2 setiny procentního bodu z 2,58 % na 2,56 %. V porovnání se stejným obdobím jsou nyní sazby hypoték poskytovaných ve výši odpovídající maximálně 70 % zástavního hodnoty nemovitosti o více než půl procenta levnější. Loni touto dobou index GOFI 70 dosahoval hodnoty 3,12 %.

85% hypotéky po 4 měsících podražily
Změnu dosavadního trendu zaznamenaly také sazby hypoték do 85 % LTV. Průměrná nabídková úroková sazba meziměsíčně vystoupala z dosavadního rekordního minima 2,69 % o 4 setiny procentního bodu vzhůru na 2,73 %. Oproti loňskému roku však banky 85procentní hypotéky nabízejí stále o více než půl procentního bodu levněji. Loni touto dobou index GOFI 85 dosahoval hodnoty 3,29 %.

Úrokové sazby 2009 - 2014

Největší meziroční zlevnění vykazují hypotéky do 100 % LTV. Index GOFI 100 oproti loňskému září ztratil 0,73 procenta. Jeho aktuální hodnota činí 3,67 %, což znamená po srpnových 3,71 % další prohloubení historického minima. Jako u vytržení si nyní musejí připadat klienti, kterým nyní končí 5letá fixace úrokové sazby, neboť sazby 100% hypoték za tu dobu klesly téměř o 3 procentní body. Vždyť ještě v září 2009 index GOFI 100 dosahoval 6,46 %.

Převedeno na peníze: zatímco před pěti lety měsíční splátka 2milionové hypotéky s 20 letou splatností vycházela na 14 864 Kč. Nyní při průměrné sazbě 3,67 % měsíční splátka činí 11 775 Kč, což je o 3089 Kč méně.

Variabilní sazby přišly o cenovou výhodu
Index průměrných variabilních úrokových sazeb hypoték do 70 % LTV (GOFI 70 VAR) od loňského září osciluje kolem hodnoty 2,55 % a ke změně nedošlo ani v uplynulém měsíci. Aktuální hodnota indexu činí 2,56 %. Díky průběžnému poklesu fixních úrokových sazeb v září došlo k historickému okamžiku, kdy index fixních úrokových sazeb dosáhl stejné hodnoty jako index variabilních sazeb, přitom ještě v letošním lednu byl rozdíl mezi oběma sazbami více než půl procentního bodu.

Variabilní sazby nejsou v tuto chvíli pro banky aktuální téma a hypotéky s plovoucí sazbou nijak aktivně nenabízejí, z čehož vyplývá dlouhodobá stagnace jak sazeb, tak prodejů. Podíl hypoték s variabilní sazbou se podle našich odhadů pohybuje hluboko pod 5 % sjednávaných hypoték a to se při stávajících cenách a maržích těžko změní. Přitom hypotéky s variabilní sazbou skýtají ve stávajícím období celkem slušný obchodní potenciál. 

Variabilní a fixní úrokové sazby
Kdy dosáhnou sazby úrokového dna?
Důležitou roli z pohledu fixních sazeb hraje vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu, která se částečně odvíjí od úrokové politiky České národní banky. V tuto chvíli sazby na mezibankovním trhu signalizují stabilní prostředí. Po zářijové stagnaci v říjnu očekáváme nárůst konkurenčních tlaků a další mírný pokles fixních úrokových sazeb. Na přelomu měsíce v rámci svých podzimních hypodní  oznámila snížení sazeb Raiffeisenbank a k 1. říjnu oznámila snížení sazeb také Wüstenrot hypoteční banka. Sazby však podle našeho očekávání za nedlouho dosáhnou úrokového dna. To však neznamená, že záhy porostou raketově vzhůru. Podle našeho stávajícího odhadu k dosažení dna dojde na přelomu letošního roku a poté předpokládáme spíš několikaměsíční oscilaci sazeb okolo dosažených minim.

Luboš Svačina

odebírat zprávy