Ekonomické oživení táhne britský hypoteční trh vzhůru

Ekonomické oživení táhne britský hypoteční trh vzhůru

15.9.2014 - Zájem o hypotéky ve Velké Británie neustále roste. Banky v červenci poskytly hypotéky za bezmála 20 miliard liber. Tahounem růstu je financování nákupu nemovitostí. Refinancování je v tuto chvíli v útlumu. Objem refinancovaných hypoték nedosahuje ani 4 mld. liber.

Britské banky během července poskytnuly hypoteční úvěry v celkovém objemu 19,7 miliardy liber, což v porovnání s předchozím měsícem znamená nárůst o 10 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to však dokonce o 18 % více.

Tahounem růstu měsíční produkce poskytnutých hypoték jsou úvěry na pořízení bydlení. V segmentu lidí pořizujících si jiné bydlení (movers) britská asociace poskytovatelů hypoték (CML) eviduje 19% meziroční nárůst a v případě segmentu prvokupujících (first-time buyers) dokonce 25 % nárůst. Nárůst zaznamenává také segment hypoték na pořízení nemovitosti určené k dalšímu pronájmu. V segmentu buy-to-let britské banky během července poskytly hypotéky v celkovém objemu 2,4 miliardy liber. V porovnání s loňským červencem je to o 26 % více. 

Velká Británie objemy sjednanách hypoték

"Trh vykazuje v posledních několika měsících stabilní růst v oblasti pořizování bydlení a segmentu buy-to-let hypoték. Za tímto oživením vidíme především celkové zlepšení ekonomických ukazatelů v celé Velké Británii, které umožňují více lidem vstoupit na trh s nemovitostmi," komentuje aktuální statistiky Paul Smee, generální ředitel britské asociace poskytovatelů hypoték (Council of Mortgage Lenders – CML). 

Zájem o refinancování klesá
Jediným segmentem, který se v posledních měsících propadá, je refinancování dříve poskytnutých hypoték. Celková suma sjednaných hypotečních úvěrů dosáhla v červenci 3,9 miliardy liber, což je o sice o 3 % více než v předchozím měsíci, ale o 5 % méně než v loňském červenci. A v počtu realizovaných obchodů došlo meziročně dokonce k 15procentnímu propadu.

Velká Británie počet smluv

Rostoucí ceny nemovitostí a levné hypotéky
Nárůst poptávky po úvěrech na bydlení souvisí se zlepšením ekonomické situace domácností a neustále rostoucími cenami nemovitostí. Průměrná cena nemovitostí v srpnu mezikvartálně vzrostla o 3 %. V meziročním srovnání ceny povyskočily o 9,7 %. (data Halifax House Price Index). 

Anglie ceny nemovitostí

Klienti zvažující pořízení bydlení chtějí koupit za stávající ceny a poptávku navíc přiživila hrozba direktivního navýšení úrokových sazeb ze strany regulátora, který chtěl touto restrikcí ochladit prudký růst cen a předejít nafukování cenové bubliny. Toto opatření nakonec nezískalo zelenou a úrokové sazby opět klesají. Hypotéky s pětiletou fixací nyní někteří brokeři nabízejí nově se sazbou pod 3 procenta.

Tamní experti vzhledem k vývoji na mezibankovním trhu, kde sazby nyní klesají, očekávají další mírné snižování sazeb hypoték pro koncové zákazníky, ale zároveň varují podceněním stávající situace. S budoucím nárůstem úrokových sazeb poroste i zatížení domácností a podle hrubých odhadů by zhruba ? klientů měla při nárůstu sazeb problém se splácením. Ostatně není to nic nového ani na našem trhu.

Libor Ostatek

odebírat zprávy