Letos si lidé půjčí na financování bydlení více než 140 mld. Kč

Letos si lidé půjčí na financování bydlení více než 140 mld. Kč

11.5.2010 - Je za námi více než třetina letošního roku a je tedy vhodný moment upřesnit odhad vývoje financování bydlení v tomto roce. Na začátku letošního roku jsme představili dva scénáře: První scénář, konzervativní, je založen na stagnaci a pokračování ekonomické recese v celém letošním roce. Druhý scénář, optimistický, vychází z předpokladu výraznějšího oživení ekonomiky ve druhé polovině roku 2010. Naše odhady se pohybovaly u hypoték od 70 (konzervativní) do 85 (optimistický) mld. Kč. U úvěrů ze stavebního spoření to bylo od 61,5 (konzervativní) do 70 (optimistický) mld. Kč.

Za první 4 měsíce letošního roku bylo v úvěrech ze stavebního spoření poskytnuto celkem 19,6 mld. Kč o 3% méně v porovnání s minulým rokem, za celý loňský rok bylo pak poskytnuto úvěrů ze stavebního spoření celkem za 66,4 mld. Kč. Dosavadní letošní vývoj úvěrů ze stavebního spoření vykazuje mírný pokles oproti roku 2009, nicméně domníváme se, že celkový výsledek letošního roku bude spíše mezi oběma scénáři a odhadujeme, že by se mohl prakticky zopakovat výsledek loňského roku, náš revidovaný odhad je kolem 65,7 mld. Kč.

U hypoték je situace obdobná, i když začátkem roku vykazovaly hypotéky větší míru meziročního poklesu. Výsledky za duben nejsou ještě známy, nicméně odhadujeme, že za první 4 měsíce roku bude poskytnuto hypoték minimálně za 23 mld. Kč. Ve stejném období loňského roku bylo poskytnuto celkem hypoték za 25,2 mld. Meziročně hypotéky letos poklesly v objemu o 9%, nicméně pro zbylých osm měsíců roku stavíme na předpokladu mírného oživení a stimulace poptávky poklesem úrokových sazeb. Ty letos vytrvale klesají a spolu s předpokládaným mírným oživením prodeje nemovitostí by mohlo dojít k vylepšení letošního výsledku.

Odhadujeme, že bude poskytnuto celkem 75,9 mld. Kč. Vloni bylo poskytnuto celkem hypoték za 77 mld. Kč. Toto číslo je včetně „nových“ bank, které nejsou oficiálně vykazovány statistikami Ministerstva pro místní rozvoj (tedy včetně mBank, LBBW, Oberbank). Meziroční pokles obchodů by v případě námi odhadovaného mírného oživení byl pak pouhých 1,5%. Velký vliv bude mít další vývoj nezaměstnanosti, což je hlavní faktor důvěry klientů v budoucnost a ochoty zadlužit se. Na financování bydlení bude bankami a stavebními spořitelnami půjčeno letos více než 140 mld. Kč. Jak můžou ovlivnit tento výsledek letošní parlamentní volby je nyní jen čistou spekulací a od možných dopadů proto v současné chvíli abstrahujeme. 

Libor Ostatek

odebírat zprávy