Sazby švýcarských hypoték stále blízko minim. Banky se snaží brzdit poptávku

Sazby švýcarských hypoték stále blízko minim. Banky se snaží brzdit poptávku

12.8.2014 - Hypotéky ve Švýcarsku jsou extrémně levné a nic na tom nezměnilo ani opatření z loňského podzimu, kdy švýcarská centrální banka navýšila požadavek na kapitálovou vybavenost komerčních bank. S tuto chvíli se snaží růst hypoték, a s tím i nepřiměřený růst cen nemovitostí, brzdit samy banky.

Rekordně nízké úrokové sazby jsou výsledkem expanzivní měnové politiky švýcarské centrální banky, která se touto cestou snaží podpořit konkurenceschopnost švýcarských firem. Úrokové sazby hypoték jsou na velmi nízkých úrovních od roku 2011 a s přestávkou v druhé polovině loňského roku, kdy centrální banka navýšila požadavek na kapitálovou vybavenost komerčních bank, téměř bez přestání pozvolna klesají.

Hypotéky za méně než 1,5 procenta
Průměrná úroková sazba tříletých hypoték v tuto chvíli činí 1,29 %. V případě 5letých fixací je to 1,44 %. Pokud má však klient zájem o variabilní úrokovou sazbu navázanou na 3měsíční LIBOR nebo je aktivní při vyjednávání o fixní sazbě, může se dostat až na sazbu kolem 1 %. 

Navíc další slevy mohou klienti získat v návaznosti na účel úvěru. Například banka UBS nabízí prvokupujícím (segment first home) po dobu 3 let zvýhodněnou úrokovou sazbu. V případě 8leté fixace získá sazbu 1,70 % a na pětiletém fixu dokonce 1,22 %. Kromě prvokupujících UBS zvýhodňuje také financování nízkoenergetických domů nebo přestaveb. Podmínkou získání zvýhodněné sazby je aby dosažení parametrů úspornosti v souladu se standardy Minergie nebo GEAK. A v neposlední řadě se snaží UBS motivovat své klienty k rekonstrukcím. Těmto klientům banka poskytne úvěr na první půlrok bezúročně.

Švýcarské banky samy šlapou na brzdu
Důsledkem rekordně nízkých úrokových sazeb, rostoucímu počtu obyvatel Švýcarska a spekulativní poptávce ze zahraničí, ceny nemovitostí prudce vzrostly. Experti proto dlouhodobě varují před nafukováním realitní bubliny. UBS situaci na realitním trhu monitoruje a hodnotí prostřednictvím tzv. Swiss Real Estate Bubble Index. Ten sice v letošním roce spíše stagnuje, v posledním čtvrtletí vzrostl o 2 setiny procentního bodu na 1,24, nicméně v porovnání s loňským rokem je jeho hodnota o 8 % výše a stále se pohybuje v pásmu "risk".

Realitní bublina

Pod tlakem státních orgánů a v rámci udržitelnosti růstu a zachování stability finančního trhu přišly švýcarské banky s návrhem samoregulace, která spočívá v tom, že klienti budou povinni splatit 1/3 hypotéky maximálně do 15 let, oproti původním 20 a novinkou je také povinnost lineárního splácení hypotéky. Tato opatření povedou ke zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů, vyselektování méně bonitních klientů a v důsledku také poklesu poptávky po nových úvěrech. Zmíněná opatření by se měla vztahovat pouze na nově uzavírané hypotéky.   

Co se týče vývoje úrokových sazeb, tak švýcarská centrální banka předpokládá zachování expanzivní měnové politiky minimálně do roku 2016, což by se už nemělo nijak dramaticky projevit ve vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Nicméně experti očekávají, že v souvislosti s oživením globální ekonomiky a očekávaným nárůstem inflace je stávající úroveň úrokových sazeb neudržitelná a sazby v dlouhodobém horizontu porostou. S touto úvahou se však setkáváme už od roku 2011 a sazby jsou stále dole.

Rate trend
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy