Hypotéky po 1. čtvrtletí: Oživení přijde, ale pomalu

Hypotéky po 1. čtvrtletí: Oživení přijde, ale pomalu

29.4.2010 - Objem poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 15,9 mld. Kč. Oproti loňskému roku je to pokles o 10%, vloni se za stejné období poskytlo 17,7 mld. Kč hypoték. To je v mezích očekávání, které jsme měli na začátku roku.

Jak vyplývá z níže uvedeného grafu, je to nejslabší výsledek za posledních pět let. Nicméně věříme, že v letošním roce dojde ke zvrácení negativního trendu a hypotéky začnou mírně růst. K oživení dojde s velkou pravděpodobností až ve 3. čtvrtletí či v závěru tohoto roku. Z pohledu oživení je důležité, že nastal pozitivní trend poklesu úrokových sazeb, který věříme, že bude v příštích měsících zachován. Dále je patrný pozitivní vývoj na trhu s nemovitostmi, kde ceny stagnují, či klesají a situace kupující přímo vybízí v určitých typech nemovitostí k nákupu. Zásadní vliv bude mít vývoj na trhu práce a vývoj ekonomiky. Zde je z našeho pohledu největší brzda pro možné výraznější oživení.

Pro srovnání se podívejme na vývoj hypotečního trhu ve Velké Británii. Propad hypoték tam nastal s příchodem finanční krize již na přelomu roku 2007 a 2008. Rok 2009 byl doslova propadem na dno. Vývoj letošního roku by měl být ve znamení mírného růstu. Z níže uvedeného grafu je vidět objem hypoték za první čtvrtletí, kdy v letošním roce se v UK poskytlo 29,5 mld. Liber hypoték. Na rozdíl od nás je v UK výsledek 1. čtrvrtletí ne na pětiletém  minimu, ale na desetiletém minimu. Propad měl prakticky dvojnásobné tempo v porovnání s námi. Co se však týká srovnání vývoje posledních dvou let je situace obdobná. Úrokové sazby jsou již od poloviny loňského roku v trendu poklesu, oživovat se začíná trh nemovitostí. Shodné je i to, že oživení půjde synchronně s oživením ekonomiky a vývoje zaměstnanosti. A zde je těžké předvídat, kdy k oživení dojde. Každopádně se domníváme, že u nás se tak stane spíše v závěru tohoto roku.


 

Libor Ostatek

odebírat zprávy