Trend zlevňování hypoték neskončil. Sazby hypoték stále míří dolů

Trend zlevňování hypoték neskončil. Sazby hypoték stále míří dolů

4.8.2014 - Trend zlevňování hypoték neskončil. Průměrná úroková sazba, za kterou banky své hypoték v červenci nabízely, činila 2,67 %. V porovnání s předchozím měsícem tak hypotéky zlevnily o dalších 5 setin procentního bodu. Variabilní sazby se díky poklesu fixních sazeb již nevyplácí. Rozdíl mezi průměrnou fixní a variabilní sazbou se zmenšil na desetinu procenta.

Vývoj úrokových sazeb hypoték monitorujeme prostřednictvím cenových indexů GOFI, které na měsíční bázi mapují nabídkové úrokové sazby všech poskytovatelů hypoték na českém trhu. Hodnota titulního indexu GOFI 70 vyjadřující průměrnou úrokovou sazbu hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti klesla v uplynulém měsíci z 2,72 % na 2,67 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o 0,4 procenta nižší, neboť loni touto dobou dosahoval index GOFI 70 hodnoty 3,06 %.

Stejným směrem se vyvíjely i úrokové sazby ve zbývajících dvou sledovaných kategoriích fixních sazeb. Hypotéky do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) meziměsíčně klesly z 2,87 % na 2,78 %. V meziročním srovnání jsou potom 85% hypotéky levnější rovněž o 0,4 procenta. V důsledku konkurenčního soupeření a trendu rozvolňování podmínek poskytování hypoték dochází na straně bank ke snižování úrokových sazeb rizikovějších hypoték s vyšším LTV. Index GOFI100 mapující tuto kategorii klesl v meziročním srovnání již o 0,57 procentního bodu. Jeho aktuální hodnota činí 3,76 %, přitom ještě v létě 2012 jeho hodnota přesahovala hranici 5 procent.

Rozdíl mezi fixními a variabilními sazbami je na rekordním minimu
Index variabilních úrokových sazeb hypoték pokračuje ve stagnaci. Oproti červnu jeho hodnota vzrostla o pouhou setinu procentního bodu. Aktuální hodnota indexu GOFI 70 VAR činí 2,57 %. Dynamický a několik měsíců trvající pokles fixních úrokových sazeb přinesl dosud nebývalé sblížení indexů fixních a variabilních sazeb. Rozdíl mezi GOFI 70 A GOFI 70VAR se zmenšil na pouhou desetinu procenta, jak ilustruje následující graf. Přitom ještě před rokem klient s variabilní sazbou mohl statisticky získat sazbu o bezmála půl procentního bodu nižší. Tehdy rozdíl činil 0,56 %. Výsledkem je omezený zájem o hypoteční úvěry s variabilní úrokovou sazbou. Tržní podíl tohoto typu hypoték na celkovém počtu sjednaných úvěrů se pohybuje v řádu jednotek procent.

Fixní vs. variabilní sazby hypoték

Čísla z trhu potvrzují pokles cen
Naměřené hodnoty a výše popisované trendy korelují se statistikami respektovaného ukazatele Fincentrum Hypoindex. Ten měří průměrnou úrokovou sazbu všech hypoték poskytnutých v daném měsíci a v červnu zaznamenal pokles z 2,81 % na 2,76 %. Data za červenec budou zveřejněna ve středu 20. srpna. S ohledem na vývoj nabídkových sazeb a indexu GOFI70 očekáváme, že i červencový Fincentrum Hypoindex klesne.

ČNB očekává stagnaci sazeb. Hypotéky zdražovat hned tak nebudou
Červencový pokles nabídkových sazeb sice nebyl tak výrazný jako v předchozích měsících. Na našem hodnocení se však nic nemění. Fixní úrokové sazby hypoték dál klesají a pravděpodobně ještě o nějaké setiny procenta klesnou. Ostatně úvahy o možném nárůstu úrokových sazeb rozprášilo čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Po jejím skončení guvernér Miroslav Singer zveřejnil výhled ČNB, který počítá s udržením stávající cenové úrovně a možné navýšení předpokládá nejdříve v roce 2016. Do té doby ČNB a s ní i další ekonomičtí experti předpokládají stabilní vývoj úrokových sazeb, přičemž ani samotní bankéři nevylučují možný pokles úrokových sazeb hypoték.

ČNB v minulém týdnu zveřejnila ještě jednu zajímavou zprávu ohledně hypoték. Podle jejích statistik míra refinancování dosahuje v letošním roce 21 % a klienti, kteří se rozhodli refinancovat, v průměru získali sazbu o 0,5 % nižší než klienti s novou hypotékou. Zveřejněným statistikám ČNB se budeme věnovat v některém z následujících vydání týdenního komentáře.

Vývoj cen 3 a 5letých úrokových swapů na mezibankovním trhu
SWAP sazby

Banky stále častěji vnímají hypotéky jako akviziční nástroj, prostřednictvím kterého mohou klientům nabídnout další produkty z nabídky a po vyhodnocení potenciálu celého obchodu jsou ochotny v prvotní fázi obětovat část marže na získání a zaháčkování takového klienta. Při klesajících cenách peněz na mezibankovním trhu není proto vyloučené, že se titulní index GOFI70 v následujících měsících přiblíží hranici 2,5 %. Publikované indexy jsou průměrem trhu. V praxi však mohou bonitní klienti dosáhnout na sazbu v pásmu mezi 2 – 2,5 %, záleží na vhodném výběru produktu a banky. 

Libor Ostatek

odebírat zprávy