Lidé si půjčují víc. Průměrná výše hypotéky vzrostla na 1,7 milionu Kč

Lidé si půjčují víc. Průměrná výše hypotéky vzrostla na 1,7 milionu Kč

21.7.2014 - Tuzemské banky během června poskytnuly hypotéky v hodnotě přesahující 15 miliard korun. V letošním roce se jedná o rekordní výsledek. Poprvé od prosince 2012 průměrná výše úvěru také překonala hranici 1,7 milionu korun. Hypotéky jsou rekordně levné, což zvyšuje jejich atraktivitu.

Podle statistik serveru hypoindex.cz banky v červnu sjednaly 8938 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 15,2 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání tento výsledek znamená nárůst objemu o 1,8 miliardy korun (m/m + 13 %) a nejvyšší dosaženou částku od začátku letošního roku. V porovnání s loňským rokem však banky začínají pozvolna ztrácet, neboť objem poskytnutých hypoték je již 3 měsíc v řadě nižší než v předchozím roce. Tentokrát rozdíl činí více než 2 miliardy korun a v součtu od začátku roku již rozdíl vzrostl na 3,5 mld. Kč. Loňský rok byl z mnoha pohledu rekordní a je zřejmé, že celkový objem bude v letošním roce nižší, nicméně absolutní rekord v objemu poskytnutých hypoték v jednom měsíci stále drží červen 2007. Tehdy banky prostřednictvím hypoték rozpůjčovaly neuvěřitelných 18,7 miliardy korun.

Zajímavostí červnových statistik je nárůst průměrné výše poskytnuté hypotéky na 1,7 mil. Kč, což jsme naposledy zaznamenali v prosinci 2012. Klienti při stávající nízké úrovni úrokových sazeb a zmenšujících se rozdílech v cenách 100% hypoték a úvěrů s nižším LTV (poměrem mezi hodnotou zástavy a výší úvěru) si vlastní zdroje ponechají v rezervě nebo investují jiným způsobem. 

V součtu za první pololetí suma sjednaných hypoték dosahuje 71 miliard korun. Hodnoceno zpětně je to 3. nejvyšší číslo v dosavadní historii. Nominálně větší sumu peněz banky půjčily pouze v roce 2007 a 2013. Nutno však připomenout, že uvedená čísla nerozlišují, zda se jedná o hypotéky nové, nebo refinancované. Pro analýzu trhu a poptávky po novém bydlení je to však velice důležitý parametr. Podle našich propočtů podíl refinancování v letošním roce dosahuje zhruba 30 % vykazovaného objemu. Po očištění dat o tyto "recyklované" hypotéky nám vychází, že objem nově poskytnutých hypoték za letošních 6 měsíců činí 50 mld. Kč. Loni to při 36% míře refinancování bylo zhruba 48 miliard. Objem nově poskytnutých hypoték tedy meziročně roste, což považujeme za jeden z dalších signálů oživení na realitním trhu a rostoucího zájmu o vlastní bydlení. 

Struktura vykazovaných hypoték

Sazby na novém rekordu
V červnu došlo k dalšímu razantnímu poklesu úrokových sazeb. Tento pokles nejprve indikoval náš index průměrných nabídkových úrokových sazeb (GOFI 70), který v červnu meziměsíčně spadl z 2,80 % na 2,72 %. A nyní tento trend potvrdily i statistiky serveru hypoindex.cz. Průměrná úroková sazba všech v červnu poskytnutých hypoték klesla z 2,82 % na 2,76 %. Jak v případě GOFI indexu, tak FINCENTRUM HYPOINDEXu se jedná o nejnižší dosaženou hodnotu od roku 2003, odkdy je index sestavován. V letních měsících očekáváme mírné utlumení marketingových kampaní, nicméně sazby budou i nadále vykazovat spíše klesající trend, k posunu aktuálního rekordu ještě níže by mělo dojit v červenci a ní vyloučen i srpnový pokles. 

Sazby hypoték

Roste zájem o nové smlouvy stavebního spoření
Stavebním spořitelnám se konečně podařilo meziměsíčně navýšit objem sjednaných úvěrů a alespoň zopakovat loňský výsledek. Celkem v červnu půjčily svým klientům bezmála 4 miliardy korun. Vedle toho se spořitelnám daří získávat nové klienty a celkový počet od začátku roku uzavřených smluv na spoření dosahuje 359 000, což je o 102 000 více ve stejném období loňského roku. 

Z pohledu tržního podílu největší část z celkové sumy poskytnutých úvěrů připadá na Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) – 2,1 mld. Kč (53 % celkové měsíční produkce), následuje Raiffeisen stavební spořitelna 0,84 mld. Kč (21 %) a Stavební spořitelna České spořitelny 0,56 mld. Kč (14 %). Skupinu spořitelen uzavírá Modrá pyramida s 0,41 mld. Kč (10% podíl) a Wüstenrot stavební spořitelna s 76 miliony korun a 2procentním tržním podílem.

Trh financování bydlení meziročně ztrácí
Hypotéky dominují. Rekordně levným hypotékám stavební spořitelny jen těžko mohou v úvěrové oblasti konkurovat. Nyní se soustředí spíše na řádné úvěry ze stavebního spoření a akumulují likviditu. Počty uzavřených smluv rostou meziročně o desítky procent. Stavební spoření je výborným doplňkem hypoték a to samé platí i obráceně. V období, kdy úrokové sazby hypoték povyrostou na běžnou úroveň, což očekáváme, že se začne dít v druhé polovině příštího roku, se stavební spořitelny opět začnou dostávat ze stínu hypoték. V tuto chvíli poměr mezi objemem sjednaných hypoték a úvěrů ze stavebního spoření činí 1:3,5 ve prospěch hypoték.

hypotéky versus stavební spoření

V součtu od začátku roku poskytly stavební spořitelny a hypoteční banky úvěry za první pololetí úvěry za 90,1 miliardy korun. Vzhledem k situaci na realitním trhu a sentimentu na trhu neočekáváme, že banky letos překonají loňské výsledky uměle navýšené vysokou mírou refinancování. Objem poskytnutých hypoték očekáváme mezi hodnotami 150 až 156 miliard Kč, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty také úvěry bank nereportujících své výsledky serveru hypoindex.cz ani Ministerstvu pro místní rozvoj. Tržní podíl těchto bank očekáváme zhruba kolem 5,5 %, což v objemu bude představovat zhruba 8,5 mld. Kč. V porovnání s lednovým odhadem jsme upravili také náš výhled pro stavební spořitelny. Celkový objem sjednaných úvěrů očekáváme aktuálně kolem 40 mld. Kč.

Libor Ostatek

odebírat zprávy