Letos už banky a stavební spořitelny na bydlení rozpůjčovaly 70 mld. Kč

Letos už banky a stavební spořitelny na bydlení rozpůjčovaly 70 mld. Kč

25.6.2014 - Banky v průběhu května půjčily svým klientům prostřednictvím hypotečních úvěrů 13,4 miliardy korun, přičemž průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték činila 2,81 %, jak vyplývá z aktuálních statistik serveru hypoindex.cz. V součtu od začátku roku již suma sjednaných úvěrů na bydlení překračuje 70 miliard korun.

Tuzemské banky během května uzavřely 8103 hypotečních smluv v celkovém objemu 13,4 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání tento výsledek znamená nárůst objemu o 1,5 miliardy korun (m/m + 13 %), nicméně v porovnání se stejným obdobím loňského roku je aktuálně dosažený výsledek znatelně slabší. Loni v průběhu května totiž banky prostřednictvím hypoték rozpůjčovaly 16,1 mld. Kč.

Ačkoli v meziročním srovnání je tentokrát objem hypoték nižší, z dlouhodobého pohledu stále platí, že poptávka po hypotékách je v tomto roce vysoko nad průměrem. Více půjčily banky svým klientům pouze loni a v předkrizovém roce 2007. V součtu od začátku potom suma sjednaných hypoték činí 55,6 mld. Kč, což je 3. nejvyšší částka v historii. 
 
Nadprůměrné sumy sjednaných hypoték jsou podle našeho názoru důsledkem ekonomického oživení a rekordně nízkých úrokových sazeb. Roste poptávka po novém či lepším bydlení a v porovnání s loňským rokem evidujeme nepatrný pokles refinancování dříve sjednaných úvěrů. Po prvním čtvrtletí a s přihlédnutím k struktuře sjednaných hypoték našimi hypotečními makléři jsme mírně upravili náš odhad podílu refinancování na 30 %. Po přepočtu to znamená, že ze zmíněných 13,4 miliard zhruba 4 miliardy jsou hypotéky poskytnuté za účelem splacení dříve poskytnutých úvěrů a přibližně 9,5 miliardy jsou hypotéky na nové bydlení.

Refinancování hypoték 2014
zdroj graf: golemfinance.cz
 
Sazby na novém rekordu
V květnu došlo k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Tento pokles nejprve indikoval náš index průměrných nabídkových úrokových sazeb (GOFI 70), který mezi březnem a květnem klesl z 2,93 % na 2,80 %. A stejný posun následně zaznamenal i ukazatel Hypoindex, který vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu všech - v květnu poskytnutých - hypoték. Jeho hodnota meziměsíčně klesla z 2,88 % na 2,81 %. Jak v případě GOFI indexu, tak HYPOINDEXu se jedná o nejnižší dosaženou hodnotu od roku 2003, odkdy je index sestavován.

Úrokové sazby 2014
zdroj graf: golemfinance.cz
 
V červnu, jak už ostatně naznačuje náš index GOFI, dojde podle našeho názoru k dalšímu poklesu úrokových indexů. Řada bank přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb, přičemž například Česká spořitelna v tuto chvíli nabízí hypotéky s akční a navíc garantovanou úrokovou sazbou 2,59 % resp. 2,39 %. Kromě České spořitelny změnu ve výši sazeb evidujeme také u UniCredit Bank, LBBW Bank, mBank a Oberbank.

Libor Ostatek

odebírat zprávy