Jiří Knotek – SDK - reality, s.r.o.

Jiří Knotek – SDK - reality, s.r.o.

"S lehkou nadsázkou se dá říct, že podnikám v realitách náhodou," říká Ing. Jiří Knotek. Tato "náhoda" přispěla k tomu, že se dnes setkáváme s SDK - reality, s.r.o. v 13 regionech České republiky. Jak vzpomíná majitel této realitní kanceláře na své začátky, podle čeho vybírá své makléře a jak se daří jejich developerské činnosti?

Co Vás přivedlo k podnikání s realitami?

Od malička jsem chtěl být stavařem a projektovat, stavět domy. Po vystudování střední a vysoké školy stavebního zaměření jsem nastoupil do projekce, kde jsem nakonec zjistil, že mě projektování vlastně nebaví, že mi chybí kontakt s lidmi. Začal jsem proto pracovat jako obchodní zástupce pro různé firmy. Tato cesta obchodu mě dovedla až k založení vlastní firmy na zprostředkování úvěrů na bydlení.
Měl jsem se svým tehdejším společníkem kancelář s výlohou na rušné ulici v Brně. Jednou se tam zastavil člověk, který potřeboval prodat chatu cca 10 km od Brna za 250 000 Kč. Nabídl jsem se, že mu s prodejem pomůžu. Jel jsem s ním na chatu, pořídil fota, udělal popisek nemovitosti a vše vystavil ve výloze na zmíněné rušné ulici. Byl to z mé strany tak trochu hazard, ale v té době jsem neviděl v ničem problém. Nikdy jsem v žádné realitní kanceláři nepracoval, a tudíž jsem neměl žádné zkušenosti s prodejem nemovitostí. Koupil jsem si knihu „Katastr nemovitostí a smlouvy“, kde bylo i CD se vzorovými smlouvami. Připravil jsem se, nachystal jsem veškeré podklady a kupec se našel (z výlohy) do pěti dnů. Byl to můj první obchod a vydělal jsem za pět dní 25 000 Kč. Bylo to skvělé, rozhodl jsem se proto založit realitní kancelář. Dá se s lehkou nadsázkou říct, že podnikám v realitách náhodou.

Vstoupili jste na trh před 12 lety, bez zahraničního kapitálu, bez cizího know - how. Kdybyste měl možnost vrátit se zpět do roku 2001, změnil byste něco?
Chtěl jsem říct, že bych už nezakládal společnost se společníkem, čímž bych se do budoucna vyvaroval různým potížím a stresu, ale není to pravda. Každé podnikání si prochází svými porodními bolestmi a i ty nepříjemné věci k tomu patří. Neměnil bych nic. Tak, jak to bylo, to bylo dobře. Nejvíc hrdý jsem na to, že jsem nikomu neukradl know – how, což může říct málo který majitel realitní kanceláře, resp. jen průkopníci z roku 1989 až 1991.

Jste ryze česká společnost, která působí na Moravě. Plánujete "obsadit" i Čechy, popř. zahraničí?
Myslím, že na to teď není správná doba. Mým cílem je v každém regionu, kde máme kancelář, co nejvíce saturovat trh a stát se tak pro klienty jedničkou při výběru realitní kanceláře.

Jaké předpoklady musí člověk splňovat, když se uchází o pozici makléře ve Vaší společnosti?
To je velice jednoduché. Musí mít energii, empatii a zapálení pro prodej. Ideální je, když už má životní zkušenosti s pořízením vlastního bydlení, péči o rodinu a pravidelnou splátku hypotéky. Nechci nijak diskriminovat muže, ale ženy jsou jako realitní makléřky více pracovité a empatické.

Heslo Vaší společnosti zní: "solidnost, diskrétnost, kvalita,…". S tím souvisí i proškolování makléřů. Spolupracujete s externí společností nebo se udržujete v obraze sami?
Naše makléře si zaškolujeme a průběžně školíme sami, tím se udržujeme i my jako vedení ve formě.

Před časem jste zahájil vlastní developerskou činnost. Jak se Vám v této oblasti daří?
Naše vlastní developerské projekty, které realizujeme se stavební firmou Žitný, s.r.o., se nám daří prodávat velmi dobře. Máme vše prodáno a právě připravujeme náš třetí společný projekt, a to výstavbu rodinných domů v Žatčanech 15 km od Brna. Projekty se snažíme nastavit tak, aby vyhovovaly největší poptávce na trhu, prostě ideální poměr ceny a výkonu.

Vaše bydlení jste si nechal postavit na míru nebo jste si vybral již existující nemovitost?
Vlastní bydlení jsme s manželkou a dětmi řešili poměrně dlouho. Bydleli jsme 15 let v bytě v Brně – Kohoutovicích a nechtěli jsme nikam jinam.  Jen do Kohoutovic a do domu. Bohužel v této lokalitě se rodinné domy nestaví, takže nezbylo nic jiného, než si koupit již existující dům. To se nám po dvou letech hledání a čekání na dobrou nabídku podařilo a jsme v něm velmi spokojeni.

Hana Muchová