Radim Passer – Passerinvest Group, a.s.

Radim Passer – Passerinvest Group, a.s.

Radim Passer založil před dvaceti lety jednu z nejuznávanějších developerských společností Passerinvest Group. "Dnes je skoro nemožné otevírat novou lokalitu na nezavedené adrese," popisuje aktuální trh pražských kanceláří. Úspěšný podnikatel se také veřejně hlásí k náboženské víře a aktivně o ní veřejně přednáší. 

Můžete zavzpomínat na začátky Vašeho podnikání? Proč jste si vybral zrovna obor developmentu, hlavně toho komerčního?
Moje podnikání mne naplňovalo od samého začátku. Nikdy to nebylo snadné, ale vždy to bylo plné očekávání nových výzev. A proč komerční? Šlo v Česku o nový, neznámý obor a pak to byla touha naplnit vize.

Vaše společnost letos oslavila dvacáté výročí. Jaké byly oslavy? Co jste si jako firma dali k "narozeninám"?
Oslava proběhla v krásném prostředí Břevnovského kláštera. Pozvali jsme Karla Gotta a jeho koncert byl krásným dárkem pro všechny zúčastněné.

Jaká nejhezčí či nejvtipnější vzpomínka a naopak nejhorší se Vám vybaví jako první za dobu svého podnikání?
Ta nejhezčí je, když se Eurotel v roce 2000 rozhodl pro BB Centrum a vyjasnilo se tak další pokračování byznys parku. Nejvtipnější? Když jeden kolega šel do jednoho našeho obytného domu na návštěvu k nájemníkům, nechal si boty přede dveřmi a pak zpět do kanceláří přišel pouze v ponožkách. A nejhorší? Nepochybně, když mi tři blízcí kolegové v roce 1999 ukradli firmu.

Projekt BB Centrum v Praze pod Vašima rukama vzniká vlastně od počátku fungování Vaší firmy. Dá se říct, že je to Vaše "developerské dítě"? Jaký k němu máte vztah?
Jako k tomu „dítěti“. Starám se o něj a pečuji o něj.

BB Centrum není jen kancelářským, ale zcela multifunkčním prostorem. Zajdete tam také do fitness centra, nebo na wellness odpočinek?
Ano, snažím se mít přehled o tom, jak služby v BB Centru fungují.

Jak byste aktuálně zhodnotil pražský trh s kancelářemi? Táhne dnes Praha podnikatele a firmy, případně odkud?
Trh je velmi selektivní. Je skoro nemožné otevírat novou lokalitu na nezavedené adrese. Dokončení jednotlivých obchodů stojí mnohem více úsilí a trvají mnohem delší dobu. Stejně tak to platí i pro financování projektů. A Praha by táhla nepochybně více nebýt zkorumpovaných politiků a korumpujících byznysmenů.

Podílíte se také na projektu Nová Karolina v Ostravě. Co si od toho slibujete?
Chtěli jsme v roce 2005 udělat něco pěkného i mimo Prahu a nechtěli jsme to vzdát ani v období morálně-ekonomické krize.

Patříte k lidem, kteří pracují nonstop, nebo se nedokáží odpoutat od svých pracovních povinností?
Určitě se nevěnuji non stop komerční práci. Velkou část mého života věnuji rodině a službě Pánu Bohu jako laický evangelista. A při těchto krásných aktivitách také nejvíce odpočívám. A je zde ještě jeden aspekt: jako bývalý fotbalista sleduji s obrovskou radostí v posledních letech výkony Pánem Bohem nesmírně obdarovaného Lionela Messiho.

Jitka Vrbová