Realitní trh v Británii se rychle zotavuje. Z oživení těží i hypoteční banky

Realitní trh v Británii se rychle zotavuje. Z oživení těží i hypoteční banky

16.6.2014 - Britské banky poskytly během dubna hypoteční úvěry v celkovém objemu 16,6 mld. liber, což je o 4 miliardy liber více než ve stejném období loňského roku. Hypoteční trh se veze na vlně oživení realitního trhu. Rostoucí ceny nemovitostí spolu s vládním balíčkem na podporu vlastního bydlení motivují klienty k uzavírání nových smluv. Rychlý růst však bude mít podle všech indicií za následek dřívější zvýšení úrokových sazeb.

Britská ekonomika je v tuto chvíli jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropské unii. HDP Velké Británie v prvním čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 3,1 %. Což v kombinaci s relativně nízkou nezaměstnaností, příznivými úrokovými sazbami a vládními pobídkami stimuluje poptávku po nemovitostech. Ceny realit ve Velké Británii v posledních měsících dynamicky rostou a ve většině regionů se již dostaly na předkrizovou úroveň. V dubnu přitom statistici zaznamenali nejrychlejší meziměsíční růst cenového indexu za posledních deset let (+1,5 %). Průměrná cena nyní činí £172 069 (zdroj: landregistry.gov.uk).

Kapitolou samou pro sebe je Londýn a blízké okolí, kde ceny nemovitostí vzrostly meziměsíčně o 4,2 % a a za posledních 12 měsíců o 17 %. Průměrná cena tak vystoupala na £435 034. Výsledem je rostoucí zájem o hypoteční úvěry a to téměř ve všech sledovaných kategoriích.

Trh roste meziročně o desítky procent
Britské banky poskytly během dubna hypoteční úvěry v celkovém objemu 16,6 mld. liber, což znamená v meziměsíčním srovnání nárůst o 8,2 % a v porovnání se stejným obdobím loňského roku dokonce o 36 procent. Tehdy celková suma sjednaných hypoték činila 12,2 mld. liber.

Objemy sjednaných hypoték
Zdroj graf: golemfinance.cz

Největší nárůst přitom generují hypotéky na pořízení nového nebo lepšího bydlení, kde suma poskytnutých úvěrů vzrostla meziročně o 47 % na 8,8 miliardy korun. Z necelých 9 miliard zhruba 3,5 mld. liber představují hypotéky pro prvokupující (first-time buyers) a 5,3 mld. liber připadá na klienty pořizující si lepší bydlení (home movers). Průměrná výše LTV v tomto segmentu aktuálně vychází kolem 70 % zástavní hodnoty nemovitosti.

Mírný nárůst zaznamenal také segment refinancování. Oproti předchozímu měsíci objem sjednaných hypoték vzrostl o 11 %. Jedinou kategorií, která vykazuje meziměsíční pokles poptávky, jsou hypotéky na pořízení nemovitosti sloužící k dalšímu pronájmu. Nicméně v meziročním srovnání i o tento typ hypoték zájem vzrostl. Celková suma úvěrů poskytnutých za tímto účelem činila 2,2 mld. liber, což je o 57 % více než loni v dubnu.

Luboš Svačina

odebírat zprávy